Artykuły działu

Walizka narzędzi kreatywnego myślenia

Każda praca wymaga odpowiednich narzędzi. Myślenie także potrzebuje właściwego oprzyrządowania. Zapraszam do przeglądu kolejnych, bardzo ciekawych narzędzi myślowych opracowanych przez Edwarda de Bono – jednego z najbardziej kreatywnych ludzi na świecie.

Palacze mają ciężko - coraz więcej się im zabrania, coraz mniej pomaga zerwać z nałogiem

38% średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce zabrania swoim pracownikom palenia tytoniu w czasie pracy. To rozwiązanie bardziej restrykcyjne, niż wymaga prawo. Tylko nieliczne firmy pomagają palącym pracownikom rozstać się z paleniem. Ustalił to zespół Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, badając 1000 przedsiębiorstw z terenu całego kraju zatrudniających powyżej 50 osób.

Postanowienia noworoczne a zdrowie

Jedna trzecia Polaków co roku składa sobie obietnice, robi postanowienia. Aż 36% planuje wziąć się do aktywności fizycznej, 25% zamierza schudnąć, 19% chce zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze, a 14% planuje rozprawić się z nałogiem palenia.

Zdrowy styl życia ciągle w deklaracjach

Sondaż CBOS wskazuje, że spośród najważniejszych wartości życia codziennego Polacy na pierwszym miejscu wskazują szczęście (79% wskazań), a na drugim zdrowie (57%). Zdecydowana większość z nas (85%) uważa się za osoby dbające o swoje zdrowie i co bardzo istotne, ponad połowa (55%) jest przekonana, że nasze zdrowie leży w naszych rękach i sami musimy o nie zadbać.

Stop! spalaniu śmieci w polskich domach

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, iż co roku w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie ponad pół miliona ludzi, a w Polsce ta liczba wynosi 47,3 tys. osób.

Coraz mniej oszczędzamy na zdrowiu

Badania CBOS dowodzą, że Polacy, gdy już chorują, raczej nie bagatelizują stanu swojego zdrowia. W pierwszym półroczu 2016 roku 84% badanych przyznało, że z powodu stanu zdrowia swojego lub dziecka przynajmniej raz korzystało z porady lekarskiej, wykonywało badania diagnostyczne czy korzystało z usług np. stomatologa czy protetyka.

Picie wody sprzyja odchudzaniu

Według naukowców z Uniwersytetu w Michigan niedostateczne nawodnienie organizmu może mieć związek z wyższym ryzykiem otyłości. Bardzo ważne jest picie wody, szczególnie przed posiłkami, gdyż jest to jeden z łatwiejszych sposobów na redukcję masy ciała

Sen jest naprawdę ważny

Z badań wynika, iż niedobór snu zwiększa ryzyko zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Osoby, które się nie wysypiają, przejawiają więcej negatywnych emocji i słabiej reagują na pozytywne doświadczenia, przez co wzrasta u nich ryzyko rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Dieta śródziemnomorska

Osoby stosujące dietę śródziemnomorską mają lepszą pamięć, koncentrację i zdolności werbalne. Szczególnie dobrze oddziałuje ona na pamięć długotrwałą oraz funkcje związane z planowaniem i rozwiązywaniem problemów. Co ważne, nie trzeba mieszkać nad Morzem Śródziemnym. Badania dowodzą pozytywnych skutków tej diety u osób mieszkających w różnych zakątkach świata.

Epidemia otyłości wcale nie zwalnia

Według raportu opublikowanego przez czasopismo „Lancet” występowanie otyłości na świecie wzrosło już niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat.