Sen jest naprawdę ważny

Z badań wynika, iż niedobór snu zwiększa ryzyko zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Osoby, które się nie wysypiają, przejawiają więcej negatywnych emocji i słabiej reagują na pozytywne doświadczenia, przez co wzrasta u nich ryzyko rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Prawidłowy sen to klucz do wysokiego poziomu dobrostanu. Naukowcy sugerują, że powinniśmy postrzegać sen jako czynnik zdrowotny, tak samo istotny jak zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczna. Dzieci, które są niewyspane, odczuwają drażliwość i poirytowanie, nie są w stanie cieszyć się z pozytywnych wydarzeń w ciągu dnia. Słabiej pamiętają miłe chwile i zupełnie ich nie doceniają. Obserwuje się też zakłóconą zdolność do samokontroli i odbierania sygnałów niewerbalnych ważnych w identyfikowaniu cudzych emocji.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 2
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Dieta śródziemnomorska

Osoby stosujące dietę śródziemnomorską mają lepszą pamięć, koncentrację i zdolności werbalne. Szczególnie dobrze oddziałuje ona na pamięć długotrwałą oraz funkcje związane z planowaniem i rozwiązywaniem problemów. Co ważne, nie trzeba mieszkać nad Morzem Śródziemnym. Badania... Czytaj więcej

Epidemia otyłości wcale nie zwalnia

Według raportu opublikowanego przez czasopismo „Lancet” występowanie otyłości na świecie wzrosło już niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat.

Czytaj więcej