WF Z POMYSŁEM

Ćwiczenia Siłowe na piłce - scenariusz zajęć

Współczesne lekcje wychowania fizycznego w liceum często „konkurują” z zajęciami w klubach fitness lub siłowniami. Zdarza się, że uczniowie nie ćwiczą podczas zajęć w szkole, bo twierdzą, że są zmęczeni wieczornymi zajęciami komercyjnymi. Nauczyciel do swojego arsenału metod i środków oddziaływań pedagogicznych powinien dodać niestandardowe lekcje wychowania fizycznego. Zastosowanie znanych przyborów i przyrządów w sposób innowacyjny znacząco poprawi atrakcyjność zajęć, co powinno przyczynić się do zmniejszenia ilości uczniów niećwiczących podczas lekcji. Poniżej przedstawiona została propozycja wykorzystania dużych i małych piłek gimnastycznych w kształtowaniu siły mięsni nóg.

Street workout - scenariusz zajęć

Lekcje wychowania fizycznego zyskują na swej atrakcyjności poprzez wykorzystanie nieswoistych przyborów, przyrządów albo zorganizowania w nietypowym miejscu. Podczas ciepłych dni zajęcia na zewnątrz, wykorzystując tym samym teren przyszkolny, albo dostępną infrastrukturę w danej miejscowości sprzyjają zdrowiu oraz aspektom społecznym, takim jak propagowanie zdrowego stylu życia. Planując zajęcia poza terenem szkolnym należy pamiętać o bezpieczeństwie oraz regulaminach danych miejsc, np. siłowni wolno stojących.

Zestaw ćwiczeń kształtujących z woreczkami do wykorzystania na lekcjach WF w liceum

Ćwiczenia kształtujące służą poprawie i doskonaleniu postawy ciała, estetyki sylwetki, mobilności oraz zwiększeniu siły poszczególnych grup mięśni. Ćwiczenia kształtujące z woreczkami prowadzimy w rozsypce, w większości w formie zadaniowej i zabawowej (nawet w starszych klasach). Woreczkiem wykonujemy przede wszystkim różnego rodzaju rzuty, chwyty i przechwyty.

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

GRY I ZABAWY W KSZTAŁTOWANIU WYTRZYMAŁOŚCI

Monotonia źle poprowadzonych zajęć bazujących na długotrwałym wysiłku prowadzi do tego, że w przyszłości szybko przegrywają one z innymi formami ruchu. Należy podkreślić, że kształtowanie wytrzymałości jest bardzo ważne przez całe nasze życie. W związku z tym, istotne jest, aby przygotować pomysłowe i ciekawe propozycje dla uczniów.

Dlaczego warto rozpocząć trening?

Aktywność fizyczna to jeden z trzech filarów decydujących o zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Pozostałe dwa to: dieta i sen. Zaniedbanie jednego z tych czynników może bardzo mocno ograniczyć radość życia.

Stretching w lekcjach wychowania fizycznego

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

AWANS ZAWODOWY

PSYCHOLOG RADZI

Trudna lekcja motywacji

Motywowanie ludzi do większego wysiłku fizycznego było i jest trudnym zadaniem. Ćwiczenia fizyczne polegają na przekraczaniu pewnych ograniczeń ciała i umysłu, a nasz organizm z natury nie lubi takich wyzwań. Dlatego właśnie w wielkim sporcie tak ważną rolę odgrywa trener motywacyjny, który pełni rolę coacha wspierającego zawodników w przekraczaniu ich barier. Nie jest to łatwe ponieważ nasz mózg – wyposażony w instynkt – w naturalny sposób ucieka i unika tego, co wyczerpujące i wycieńczające.