Letnie miesiące to dla nauczycieli WF nie tylko czas odpoczynku. Dla wielu będzie to okres wytężonej pracy, choć nieograniczonej dzwonkami i programem nauczania – prowadzenie zajęć na koloniach czy półkoloniach oraz obozach o bardziej i mniej sportowym charakterze. Jak sobie radzić z dziećmi o różnym podejściu do sportu i kondycji fizycznej, co wymyślić, by się nie nudziły, jak zachęcić je do aktywnego wypoczynku? Z myślą o Was przygotowaliśmy propozycje różnorodnych gier i zabaw. Zachęcamy wraz z Irminą Krawczyk do sięgnięcia po różnego rodzaju piłki, które bedą pomocne w przeprowadzeniu zajęć zarówno na dworze, jak i w sali, jeśli pogoda nie dopisze. Gry z piłką w roli głównej proponuje też Piotr Nowak. Warto również na fali sentymentu do czasów PRL przypomnieć zabawy z tamtych lat. Dla tych, którzy będą pracować nad wodą, mamy zestaw zabaw na plażę. Wakacje szybko miną, dlatego w bieżącym wydaniu zamieszczamy kalendarium awansu zawodowego na rok szkolny 2019/2020 i podpowiadamy, jak przygotować się do stażu na nowych zasadach. Warto wykorzystać czas wolny i jeszcze przed nadejściem września przymierzyć się do jego podjęcia oraz przemyśleć plan rozwoju zawodowego. W strefie PREMIUM i PREMIUM+ online oprócz edytowalnych wniosków związanych z awansem zawodowym znajdziecie niezbędnik kadrowy, a w nim wzory przydatnych dokumentów pracowniczych, pism i podań.

 

Inspirującej lektury,

Monika Ślusarska

redaktor prowadząca

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Dziesięć gier i zabaw z piłkami na wakacyjne kolonie i obozy

Podczas wakacji wiele dzieci i młodzieży wyjeżdża na kolonie i obozy lub uczestniczy w półkoloniach. Uczniowie, oprócz rozwijania swoich pasji czy zwiedzania poszczególnych miejscowości, powinni również spędzać czas aktywnie. To sprawia zawsze wszystkim wiele radości i daje mnóstwo frajdy.

Odświeżamy zabawy z czasów PRL

Coraz częściej z sentymentem wracamy pamięcią do czasów PRL. Dookoła obserwujemy powrót mody z tamtych lat. Ubrania, fryzury, meble… Dla starszych to powrót do lat dzieciństwa, dla tych młodszych intrygujący świat młodości rodziców i dziadków. Na podwórkach i osiedlach pełno było dzieci, które bez względu na pogodę organizowały sobie czas na dworze. Mało kto siedział w domu, bo i po co? W telewizji nie było nic ciekawego, nie kusił tablet czy telefon.

Gry i zabawy ruchowe z piłką

Nie ulega wątpliwści, że gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z wykorzystaniem piłki stanowią atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu – także dlatego, że można je modyfikować w zależności od sytuacji.

Leśne zwierzęta na sportowo

Wakacje to czas, kiedy można pokusić się o tematyczne zajęcia dla dzieci w ramach dnia czy nawet tygodnia. Tematów jest wiele, a ich wybór zależy od prowadzącego. W przypadku najmłodszych warto wybrać taki, który jest im bliski. Dlatego na temat kolonijnych zajęć proponuję leśne zwierzęta. 

Zabawy nad wodą

Celem nadrzędnym wychowania fizycznego jest przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze fizycznej po ukończeniu edukacji szkolnej i/lub w czasie wolnym od wszelkich obowiązków. Słowo przygotowanie ma tutaj najbardziej znaczącą konotację, gdyż to właśnie na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciel przedstawia uczniom ofertę ćwiczeń, zabaw i gier ruchowych, które z pożytkiem można wykorzystać w wybranym przez siebie czasie i dla określonego przez siebie celu. 

Zapomniane rotatory w sztukach walki.

Czytając o rotatorach stawu barkowego, można pomyśleć, że zagadnienie to bardziej wiąże się z treningiem kulturystycznym czy też fitness. Otóż nie. Ceniący się zawodnik, który podchodzi z rozsądkiem do uprawianej sztuki lub sportu walki, zdaje sobie sprawę, że na sukces składa się wiele czynników (dieta, nastawienie, motywacja, trening, regeneracja, brak najsłabszych ogniw, predyspozycje, zapobieganie kontuzji).

AWANS ZAWODOWY

Kalendarium awansu zawodowego nauczyciela na rok szkolny 2019/2020

Wprocedurze awansu zawodowego bardzo ważne jest zachowanie terminów przewidzianych w Karcie nauczyciela i rozporządzeniu o awansie zawodowym.

Jak dobrze przygotować się do rozpoczęcia stażu?

Nauczyciel, rozpoczynając pracę w szkole, bardzo szybko wdrażany jest przez społeczność szkolną do pełnienia wielu funkcji. W pierwszych miesiącach pracy w szkole konfrontowana jest jego wiedza zdobyta na studiach z praktycznymi działaniami szkolnymi. Nauczyciel tuż po zatrudnieniu zapoznaje się z przepisami prawa, regulaminami i procedurami szkolnymi oraz uczy się wypełniania wielu dokumentów.