Ćwiczenia siłowe są coraz bardziej popularne, dlatego lekcja w formie obwodu stacyjnego wzmacniającego wytrzymałość i siłę jest atrakcyjną formą zajęć.
Wielu bywalców siłowni, szczególnie na początku przygody z ciężarami, marzy o potężnym mięśniu dwugłowym ramienia. Biceps jest traktowany priorytetowo. Często można nawet zaobserwować osoby wykonujące więcej ćwiczeń na zginacz łokcia niż na najszerszy mięsień grzbietu czy na mięsień czworogłowy uda. Powód jest prosty – potężny biceps to obszerne ramię, które przez osoby początkujące i obserwatorów spoza kręgu sportów sylwetkowych postrzegane jest jako główny wyznacznik efektów osiąganych na siłowni. Dopełnieniem treningu mięśnia dwugłowego ramienia są ćwiczenia ukierunkowane na stymulację i rozwój przedramion. Nie wszyscy je stosują, ale naprawdę warto poświęcić 10 minut, aby trening był kompletny, a ramię rozwijało się w sposób harmonijny i maksymalnie efektywny.
Uczęszczając systematycznie na trening, dążąc do wyznaczonego celu jakim może być przykładowo redukcja masy ciała, budowa beztłuszczowej masy mięśniowej często pomijamy aktywizację mięśni głębokich kosztem skupienia się na mięśniach powierzchownych w celu uzyskania ładnego wyglądu. Nie zawsze ładna lekkoatletyczna sylwetka jest równoznaczna z odpowiednim poziomem sprawności fizycznej. Szczególnie, gdy do wyeksponowanej muskulatury dochodzi się drogą na skróty stosując doping farmakologiczny. Konsekwencją stosowania sterydów są m.in. negatywne zmiany pracy narządów organizmu ludzkiego, a także aparatu ruchu. A w przypadku pominięcia w programie treningowym ćwiczeń uwzględniających pobudzenie receptorów czucia głębokiego oraz ćwiczeń pobudzających mięśnie odpowiedzialne za stabilizacje kręgosłupa i miednicy dochodzi do urazów. Takie poważne kontuzje towarzyszą sportowcom na różnych etapach kariery, od...
Na początek: czym w zasadzie jest moc mięśniowa? Moc mięśniową można najprościej zdefiniować jako generowaną siłę w danej jednostce czasu. Czyli jest zdolnością do przyspieszenia lub pokonania oporu w jak najkrótszym czasie. Przykładowo piłkarz dysponujący większą mocą mięśniową jest w stanie z większym przyspieszeniem dobiec do piłki celem jej przejęcia.
Hantle to jedne z prostszych akcesoriów do ćwiczeń. Nadają się do treningu ogólnorozwojowego, siłowego czy aerobowego. Różnią się one zarówno obciążeniem, jak i materiałem wykonania. Hantle mają za zadnie urozmaicić trening. Pozwalają na poszerzenie zakresu ćwiczeń oraz zwiększenie ich efektywności.
Scotta Jurka z dużą dozą pewności można nazwać ikoną diety roślinnej w sporcie. Ten ultramaratończyk dwukrotnie wygrał uchodzący za najtrudniejszy bieg na świecie Badwater Ultramarathon. Rozgrywany on jest na trasie 217 km i wiedzie przez Dolinę Śmierci, w której temperatura potrafi przekraczać nawet 50 stopni Celsjusza. To jego książka inspirowała i wciąż inspiruje wielu sportowców (zwłaszcza biegaczy), do spróbowania diety roślinnej, z której stosowaniem Jurek łączył swoje ogromne sukcesy. To, czy są ku temu podstawy, przeanalizujemy w niniejszym artykule.Scotta Jurka z dużą dozą pewności można nazwać ikoną diety roślinnej w sporcie. Ten ultramaratończyk dwukrotnie wygrał uchodzący za najtrudniejszy bieg na świecie Badwater Ultramarathon. Rozgrywany on jest na trasie 217 km i wiedzie przez Dolinę Śmierci, w której temperatura potrafi przekraczać nawet 50 stopni Celsjusza. To jego książka inspirowała i wciąż inspiruje wielu sportowców (zwłaszcza...
Suplementacja diety kofeiną może przynieść wiele korzyści dla zdolności wysiłkowych czy funkcji poznawczych sportowców. Potencjał ergogenicznego działania kofeiny w sporcie jest dobrze udokumentowany i przebadany. Mimo to zainteresowanie tym tematem, a tym samym liczba publikacji naukowych i badań analizujących jej ergogeniczne działanie, wciąż rośnie. Co więcej, pojawiają się nowe koncepcje oraz aspekty wymagające dalszych, dogłębnych badań. W związku z tym celem niniejszego artykułu jest podsumowanie aktualnych dowodów naukowych dotyczących suplementacji diety kofeiną u osób uprawiających regularnie sport.