Najnowsze wydanie wideomagazynu poleca się na majówkę (i po również!)

Od dzisiaj czeka na Was mnóstwo ciekawych artykułów i materiałów do pobrania, w szczególności

 

Ściana! Scenariusz z piłki siatkowej czyli jak doskonalić poznane elementy techniczne z piłki siatkowej - doskonalenie odbić oburącz sposobem górnym z wykorzystaniem ściany

Traf do celu! Scenariusz z piłki ręcznej  - a konkretnie znajdziesz m.in.: zabawę ożywiająca i ćwiczenie uspokajające organizm po wysiłku z wykorzystaniem drabinek gimnastycznych, rozgrzewkę z piłkami do piłki ręcznej, obwód stacyjny oraz grę „Traf do celu”

Joga przy biurku lub szkolnej ławce oraz zdrowe pozycje do czytania – zestaw ćwiczeń śródlekcyjnych, które można wykorzystać w trakcje lekcji statycznej, za które z pewnością wdzięczne będą kręgosłupy uczniów i nie tylko.

Matematyczny WF - 30 propozycji na wspaniałe połączenie lekcji WF z matematyką! Nie dość, że będziemy ćwiczyć ciało, to jeszcze dodatkowo umysł! Same plusy! Żadnych minusów!

Stretching – jego miejsce w lekcji WF – pomysły jak goumiejscowić” w lekcji WF i treningu młodych sportowców aby rozciąganie przestało być nieatrakcyjne, zestawy ćwiczeń na różne partie mięśni

Lekcja w trudnych warunkach – czyli temat, z którym boryka się wielu nauczycieli - w wydaniu znajdziecie pomysły „z życia wzięte” jak radzić sobie z trudnymi warunkami na lekcjach (mała sala, dużo uczniów, brak sprzętu) na zajęciach WF

Uważność i relaksacja w lekcji wf – materiał do kilkuminutowej relaksacji na zakończenie lekcji (m.in.: 3 gotowe teksty i podpowiedzi muzyczne), dzięki której uczniowie “wracają” do klasy z błogim uśmiechem, odprężeniem i bagażem nowej energii na kolejne godziny w szkole

Wojskowy test sprawności fizycznej  - Marusz Rokita przygotował test i film instruktażowy z przykładowymi ćwiczeniami oraz ich modyfikacje! A to wszystko wychodząc naprzeciw stawianym oczekiwaniom edukacji szkolnej (dotyczącym wznowienia od września przedmiotu przysposobienia obronnego) Wypróbujcie!

„Ostrzenie piły” – abyś mógł zadbać o innych, musisz najpierw zadbać o siebie – świetny film - pogadanka od MR pełen przemyśleń jak zadbać o swój wewnętrzny „ogień” a ponadto propozycje zabaw integracyjnych, pigułka inspiracji do prowadzenia rozmów z roszczeniowym rozmówcą, a także metodologia zwiększającą szansę na to, że osiągniesz to, co sobie zaplanujesz

WF Z POMYSŁEM

Joga przy biurku lub szkolnej ławce oraz zdrowe pozycje do czytania

Siedzący tryb życia, nadmierne korzystanie z komputerów i oglądanie programów telewizyjnych w nieodpowiedniej pozycji – wszystko to prowadzi do wad postawy.

Matematyczny WF

Integracja międzyprzedmiotowa? Dlaczego nie?
Połączenie aktywności fizycznej i matematyki? Brzmi świetnie!
Nie dość, że będzie ćwiczyć ciało, to jeszcze dodatkowo umysł.
Same plusy! Żadnych minusów! Oooo – i znowu wkradła nam się matematyka...

Ściana - scenariusz z piłki siatkowej

Jest wiele sposobów, aby na lekcji wychowania fizycznego doskonalić poznane elementy techniczne z piłki siatkowej. Jednym z nich są ćwiczenia z wykorzystaniem ściany.

Traf do celu - scenariusz z piłki ręcznej

Jak dobrze, że wymyślono obwody stacyjne!

To świetne rozwiązanie na lekcje wychowania fizycznego. Uczniowie z pewnością nie nudzą się. Co chwilę jest zmiana stacji i ćwiczenia, podczas którego doskonalą elementy techniczne.

Czyli… dzieje się!

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Stretching – jego miejsce w lekcji WF

Rozciąganie mięśni stanowi ważny element każdej lekcji wychowania fizycznego i każdej jednostki treningowej. Nie podlega to żadnej dyskusji. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nie tylko znaczenie tego niezwykle ważnego elementu budowania motoryki, ale również jego „umiejscowienie” w lekcji WF i treningu młodych sportowców.

Lekcja w trudnych warunkach

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie okoliczności, w jakich w ciągu ostatnich dwóch lat musiałem prowadzić lekcje wychowania fizycznego i popołudniowe treningi sztuk walki. Myślę, że wielu nauczycieli i trenerów borykało się z podobnymi problemami.

Relaksacja na lekcji WF

Kiedy jako młody nauczyciel zaczynałam swoją pracę w jednej ze szkół podstawowych, niechętnie wprowadzałam ćwiczenia uspokajające. Zawsze starałam się trzymać mocno metodyki, ale wtedy byłam zdania, że WF jest po ty, by intensywnie ćwiczyć. Tracimy tyle czasu na przebranie się, czemu jeszcze przeznaczać go na ćwiczenia, które nic nie wnoszą? Nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele korzyści nasz organizm może otrzymać, praktykując relaksację. Lubię patrzeć na moich uczniów z wypiekami na twarzy, słyszeć ich przyspieszony oddech i obserwować emocje im towarzyszące – to zawsze daje mi poczucie spełnienia i uświadamia mi, że rzeczywiście WF jest dla nich ważny, że są zaangażowani. Relaksacja to nowość na naszych lekcjach, ale widzę pozytywne zmiany.

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

Wojskowe testy sprawnościowe

W sporcie, jak i wychowaniu fizycznym, w celu oceny sprawności fizycznej można wykorzystać metody bazujące na narzędziach, takich jak: test sprawności fizycznej (Europejski Test Sprawności Fizycznej, 1993 r.), Indeks Sprawności Fizycznej Krzysztofa Zuchory, 1982 r., test sprawności motorycznej Ludwika Denisiuka 1969 r., test uzdolnień ruchowych Brace’a 1927 r., czy też FMS – Functional Movement Screen Graya Cooka 1995 r. Natomiast wychodząc naprzeciw stawianym oczekiwaniom edukacji szkolnej (dotyczącym wznowienia od września przedmiotu przysposobienia obronnego), nauczyciel wychowania fizycznego w ramach uzupełnienia treści tego przedmiotu może przygotować uczniów m.in. pod względem motorycznym. Dzięki temu podopieczni będą silniejsi również psychicznie w momencie decyzji o dalszej kontynuacji edukacji na wyższych uczelniach takich jak AWF czy też WAT, gdzie sprawność fizyczna w poszczególnych kierunkach odgrywa dość istotną kwestię.

PSYCHOLOG RADZI

„Ostrzenie piły” – abyś mógł zadbać o innych, musisz najpierw zadbać o siebie

Ostatnie lata w pracy nauczyciela były bardzo wymagające. Jeśli chcesz nieustannie rozpalać i podtrzymywać zaangażowanie wśród swoich uczniów, musisz zadbać o swój wewnętrzny „ogień”. Zapraszam do wspólnych przemyśleń w czasie oglądania poniższego filmu. Znajdziesz w nim propozycje zabaw integracyjnych, pigułkę inspiracji do prowadzenia rozmów z roszczeniowym rozmówcą, a także metodologię zwiększającą szansę na to, że osiągniesz to, co sobie zaplanujesz.