WF Z POMYSŁEM

Bieganie z pomysłem dla małych i dużych

„Jak ja nienawidzę biegać” – te słowa padły ostatnio z ust 14-latki na prowadzonych przeze mnie zajęciach wychowania fizycznego. I wcale nie chodzi o to, że „zmuszałem” uczniów do zaliczenia biegu na 50, 100, 400 czy (o zgrozo!) 1000 m. Nie. To była po prostu luźna rozmowa nastolatków w czasie przerwy między ćwiczeniami, kiedy uczniowie wymieniali się opiniami na temat najbardziej lubianej i najbardziej znienawidzonej formy aktywności fizycznej.

Lekcja z nietypowym sprzętem

Czasy, kiedy szkoły i kluby sportowe borykały się z brakiem sprzętu sportowego, dawno minęły i mam nadzieję, że nigdy nie powrócą. Bez problemu możemy zakupić nawet bardzo specjalistyczny sprzęt do konkretnej dyscypliny sportowej. Mało tego – możemy analizować skład ciała naszych zawodników, sprawdzić stopień zakwaszenia czy poziom wydolności organizmów naszych podopiecznych.

Rower pomysłem na aktywność fizyczną uczniów

Jazda na rowerze to doskonały przykład aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Powodów do jazdy na rowerze może być wiele. Coraz częściej wykorzystujemy rower na dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy. Ta aktywność ma wiele korzyści, począwszy od zdrowotnego wpływu na organizm, poprzez poznanie swojej najbliższej okolicy, na kwestiach ekonomicznych kończąc. Tym bardziej, że wokół nas coraz gęściej powstaje infrastruktura zachęcająca do spędzania czasu na rowerze.

Wzmacniamy nogi na leśnych trasach marszowo-biegowych

O sprawnym ciele marzy każdy człowiek niezależnie od wieku czy płci. Aby jednak takie marzenie się spełniło, a spełnione – trwało przez długi czas – należy regularnie podejmować różnorodne działania ruchowe, cierpliwie i konsekwentnie przeznaczając liczne godziny na wysiłek fizyczny w towarzystwie zmęczenia.

W SINĄ DAL… – SCENARIUSZ LEKCJI WF – LEKKOATLETYKA. SKOK W DAL

8,95 m – to fenomenalny i nadal aktualny rekord świata w skoku w dal. Ustanowił go 30 sierpnia 1991 roku w Tokio Mike Powell. Skok w dal pojawił się w 708 roku p.n.e. i już w czasach Starożytnych Igrzysk Olimpijskich był drugą z konkurencji pentatlonu. Podczas pierwszych Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (w 1896 r.) rozegrano skok w dal, jednak była to konkurencja tylko dla mężczyzn. Kobiety mogły skakać w dal podczas Igrzysk dopiero od 1948 roku. Przez lata technika skoku w dal bardzo się zmieniała. Na przykład początkowo skakano z ciężarkami. Skakano też z miejsca.

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

STRÓJ NA WF – JAKIEGO STROJU POWINIEN WYMAGAĆ NAUCZYCIEL?

Jak powinien wyglądać strój na wf? O czym nie zapomnieć?
Ale… zaraz, zaraz…
Czy strój na wf w ogóle powinien być obowiązkowy i powinien mieć wpływ na ocenę końcową?
Moim zdaniem oczywiście!

Jak wdrożyć styl pracy amerykańskiego trenera do lekcji wychowania fizycznego

Przed Tobą czas podsumowań, przemyśleń, odpoczynku i planowania kolejnego roku szkolnego. Po naładowaniu baterii nadejdzie moment ustalania przyszłorocznych priorytetów. Chciałbym zainspirować Cię garścią obserwacji, które poczyniłem na stażu trenerskim w USA, w słonecznej Kalifornii.

Prawidłowa struktura lekcji wychowania fizycznego

Lekcja wychowania fizycznego trwa 45 minut. W jej budowie wyróżniamy część wstępną, główną i końcową. Części te różnią się od siebie zadaniami, treścią, organizacją oraz czasem trwania. Nauczyciel wychowania fizycznego musi tak zaplanować zajęcia, aby efektywnie wykorzystać jednostkę lekcyjną.

POMYSŁ NA ZDROWIE

Ćwiczenia kształtujące koordynację wzrokowo-ruchową z wykorzystaniem piłeczki i rakietki do tenisa stołowego

Koordynacja wzrokowo ruchowa to nic innego jak synchronizacja ruchów z tym, co widzą oczy na linii ręka – oko. Podczas prowadzenia lekcji wychowania fizycznego już na samym początku części wstępnej – w trakcie przeprowadzania rozgrzewki – możemy zaobserwować, który uczeń przejawia słabe bądź dobre zdolności koordynacyjne.