Wydanie: listopad - grudzień | 6 (12) 2020

W bieżącym numerze:

  • zachęcamy do przetestowania jesiennej lekcji „pod chmurką” - wraz z zestawem bezkontaktowych gier i zabaw na świeżym powietrzu
  • przedstawiamy w formie krótkich video 4 propozycje treningu tabaty, dzięki którym żadne zajęcia nie będą nudne
  • zobaczysz 17 ćwiczeń w trudnych warunkach, które wykorzystasz w sytuacji małej sali i dużej liczby dzieci
  • pokazujemy techniki wsparcia mentalnego na lekcji WF dla uczniów mierzących się ze stresem i doświadczających trudnych sytuacji
  • podpowiadamy 10 atrakcyjnych i jednocześnie bezpiecznych gier i zabaw w dobie COVID -19
  • zaopatrzysz się w gotowy scenariusz lekcji – gry i zabawy lekkoatletyczne, idealne do zajęć na dworze
  • stawiamy na różnorodność na zajęciach – czyli rolki na lekcji wf, prezentując przykładowe zestawy ćwiczeń nauki przemieszczania i asekuracji podczas jazdy, możliwe do poprowadzenia w warunkach panujących w szkole
  • przekonasz się jak po przeorganizowaniu i wprowadzeniu grywalizacji można wypracować zajęcia online…w ping ponga!
  • poznasz sposoby jak w dobie pandemii w bezpieczny sposób można zaplanować i przeprowadzić atrakcyjne zajęcia w formie bezdotykowej

WF Z POMYSŁEM

Lekcja wf na świeżym powietrzu– przykłady zajęć bezkontaktowych

Nastały czasy, w których musimy brać pod uwagę panującą pandemię koronawirusa. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej wychowanie fizyczne powinno odbywać się jak najczęściej na świeżym powietrzu.Najlepiej wykorzystać dobrą pogodę. Wiadomo, że najprzyjemniej ćwiczy się, gdy jest sucho, ciepło i jest słońce. Oczywiście można wyjść na dwór, gdy warunki pogodowe są gorsze, ale wtedy trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze.

Jak urozmaicić lekcje wf czyli tabata w szkole w dobie pandemii... i nie tylko!

Tegoroczna pandemia koronawirusa sparaliżowała dotychczasowe funkcjonowanie wielu dziedzin życia. W olbrzymim stopniu dotknęła ona szkolnictwo, wymuszając na nauczycielach konieczność poszukiwania alternatywnych metod pracy. Szczególne wyzwanie stanęło przed nauczycielami wychowania fizycznego, gdyż specyfika ich zajęć uniemożliwia oparcie się jedynie na formie wykładu on-line, a praca zdalna z całą klasą w obliczu mnożących się trudności technicznych, braku sprzętu czy dostępu do sieci internetowej uczniów szkół podstawowych w mniejszych miejscowościach, stanowiła pole do wykazania sporej kreatywności.

Gry i zabawy lekkoatletyczne. Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Gry i zabawy lekkoatletyczne wspaniale wprowadzają dzieci w świat królowej sportu, czyli właśnie lekkoatletyki. Fantastycznie i przede wszystkim wszechstronnie rozwijają dzieci. Kształtują wiele cech motorycznych, np. szybkość, zwinność, skoczność, wytrzymałość, siłę, czy koordynację wzrokowo-ruchową.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Rolki na lekcjach wf jako element uatrakcyjnienia zajęć

Nauka jazdy na rolkach podczas zajęć wychowania fizycznego oprócz uatrakcyjnienia zajęć i podniesienia frekwencji niesie za sobą sporo korzyści zdrowotnych. Taką formę zajęć można przeprowadzić zarówno na poziomie drugiego, jak i trzeciego etapu edukacji.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

17 ćwiczeń do wykonania w trudnych warunkach

Duża liczba dzieci i mała przestrzeń? Nie wiesz, jak zorganizować zajęcia bezkontaktowe? Brakuje Ci już pomysłów na lekcje? Jeśli masz ten sam problem – to świetnie! W tym artykule przedstawię 17 ćwiczeń do wykorzystania na lekcjach wychowania fizycznego.

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Zajęcia z ping ponga w wersji online? Da się!

Kiedy w marcu podjęto decyzję o zamknięciu szkół, jako prowadzący szkółki tenisa stołowego, razem z moim wspólnikiem stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem. Szczęśliwie dzięki przeorganizowaniu i wprowadzeniu dodatkowych elementów grywalizacji udało się wypracować zajęcia online.Całe przedsięwzięcie pokazało nam, że wyjście poza znany paradygmat mimo początkowych trudności może dać mnóstwo frajdy oraz nowych doświadczeń.

 

Wspomaganie mentalne na lekcji wychowania fizycznego

Przerost formy nad treścią? „Moda”, która szybko przeminie? A może słabo wykorzystywany obszar, dzięki któremu szybko i efektywnie dasz nową wartość swoim uczniom? Chciałbym pokazać, że wspomaganie mentalne nie jest zarezerwowane jedynie dla elitarnych sportowców i miliarderów niosących na barkach ogromną odpowiedzialność. Zapewniam Cię również, że prawdziwe wspomaganie mentalne nie ma nic wspólnego z wykrzykiwaniem haseł typu „Możesz wszystko!”, „Wstawaj o piątej rano, a zrealizujesz swoje marzenia”. Wspomaganie mentalne to nie show, a skuteczna metoda pracy nad sobą. W tym artykule postaram się pokazać je właśnie w takim świetle.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

Razem a jednak osobno. Bezdotykowa aktywność grupowa

Edukacja szkolna w ostatnich kilku miesiącach na skutek rozprzestrzeniającej się pandemii uległa totalnej reorganizacji. Pierwszym etapem walki z niebezpiecznym koronawirusem było wprowadzenie nauki wyłącznie w sposób zdalny. Kilkumiesięczna edukacja w nowej formule pokazała, że taka możliwość istnieje, jednak wszyscy – zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – uważają, że bezpośredni kontakt jest w tym środowisku niezastąpiony. Pokażemy jednak, że można zaplanować i przeprowadzić atrakcyjne zajęcia w formie bezdotykowej

10 gier i zabaw w czasach COVID – 19

Jak zorganizować lekcję, żeby spełniała wszystkie zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa? WF bezkontaktowy, a zarazem atrakcyjny – czy jest to możliwe? W artykule przedstawię zbiór gier i zabaw, które możesz wykorzystać podczas zajęć.

 

POMYSŁ NA ZDROWIE

Ćwiczenia ze skakanką

Skakanka, czyli linka lub sznurek z dwoma uchwytami na końcach, jest przyborem treningowym, który większość z nas może kojarzyć z zabaw z dzieciństwa. Okazuje się, że oprócz zabawy może służyć do wykonania efektywnego treningu. Trening ze skakanką to nie tylko przeskakiwanie przez obracającą się linkę, ale także wiele innych rodzajów ćwiczeń.