WF Z POMYSŁEM

Elementy tańca na lekcji wychowania fizycznego Autor

Taniec niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i może być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych lekcji wychowania fizycznego.

Przykładowy obwód stacyjny do wykorzystania na lekcji w plenerze

W naszym kraju nadal panuje pandemia koronawirusa. Od przeszło roku praca nauczycieli WF oraz instruktorów i trenerów sportu uzależniona jest od decyzji rządu. Nie wiadomo, jak długo ta sytuacja potrwa. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych wychowanków. Z drugiej strony – brak aktywności fizycznej obniża odporność organizmu i zwiększa podatność na infekcje.

15 ZABAW Z OBRĘCZĄ HULA-HOOP

Aby lekcja była ciekawsza i bardziej atrakcyjna, warto stosować różne dodatkowe przybory. Poniżej znajdziesz piętnaście zabaw, w których głównym bohaterem będzie obręcz hula-hoop. Zapraszam!

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Lekcja z elementami treningu naturalnego

Co jakiś czas do świata aktywności fizycznej wpada z hukiem kolejna moda na „najnowsze”, „najlepsze”, „najbardziej skuteczne” metody treningowe. Przyznasz, że często marketing skutecznie otula merytoryczną wartość i trudno nam (nauczycielom) ocenić, co może stanowić realną wartość dla naszych uczniów, a co jest jedynie wyrachowaną manipulacją.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Zawsze zdrowe przekąski ruchowe

Systematyczny wysiłek powinien być uzupełniony specyficznymi ćwiczeniami, których cel można określić jako przeciwdziałanie powstawaniu przykurczy oraz innych ograniczeń ruchowych. Brak aktywności, nadmiar bierności w codziennym życiu to czynniki, które muszą włączyć „ostrzegawczą lampkę” i zmobilizować do zastosowania tzw. przekąsek ruchowych.

Testujemy! TESTY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

Testy sprawnościowe wykonywane są m.in. podczas kwalifikacji do służb mundurowych, np. do policji, na studia wychowania fizycznego, do szkół sportowych. Przeprowadza się wówczas różne próby lub tory, które mają na celu określić sprawność danej osoby. Jednak warto wykonywać testy sprawności fizycznej również w szkole podczas lekcji wychowania fizycznego, aby poznać, z czym nasi uczniowie nie mają problemu, a nad czym powinniśmy z nimi popracować. Najlepiej wykonywać takie testy regularnie – na początku i na końcu roku. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma najbardziej popularnymi testami sprawności fizycznej

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Rozgrzewka RAMP

Znasz rozgrzewkę, w której zadbasz o poprawę mobilności, wzmacnianie mięśni głębokich, nauczysz się prawidłowego wzorca ruchowego oraz poprawisz koordynację? A w dodatku zrobisz to wszystko w 15 minut? Jeśli nie, to zachęcam do skorzystania z protokołu RAMP.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

Wykorzystanie elementów karate w lekcji WF

Sztuki walki w naszym kraju znane są już od kilkudziesięciu lat. Kiedyś były to tylko karate, judo, ju-jitsu i aikido. Obecnie oferta sztuk i sportów walki jest bardzo bogata i każdy może znaleźć coś odpowiedniego do swoich możliwości fizycznych.

Spacer podczas lekcji wychowania fizycznego

Nie każdy lubi intensywny wysiłek związany z bieganiem, gry zespołowe czy ćwiczenia na siłowni. Spacer to forma ruchu, która powinna odpowiadać każdemu. Zalecana jest wszystkim, ze szczególnym wskazaniem na osoby, które miały dłuższą przerwę w aktywności fizycznej. Obecnie spacerowanie rekomendowane jest jako jeden ze sposobów prowadzenia zajęć wychowania fizycznego.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

POMYSŁ NA ZDROWIE

Trening siłowy w każdym wieku

Każdy z nas już w pierwszych latach życia ma kontakt z treningiem siłowym, gdyż za właśnie taki należy uznać naukę raczkowania i chodzenia. Bowiem tak można określić każdy ruch o charakterystyce beztlenowej, kiedy pokonywany jest duży opór, a wysiłek liczy się w powtórzeniach, a nie długości jego wykonywania. Przebycie pierwszych metrów, które dziecko pokonuje, czołgając się, raczkując, a następnie idąc, stanowi nie lada wyzwanie.