• Wielka piątka” – jakie ćwiczenia siłowe mogą pomóc w bezpiecznym rozpoczęciu pracy w nowym roku szkolnym
 • Elongacja na wesoło – nadrabiamy aktywność dzięki zestawowi zabaw i ćwiczeń rozciągających i rozluźniających - w parach i pojedynczo
 • Stwórz drużynę marzeń! Jak zbudować w nowym roku współpracę oraz przykładowe środki treningowe
 • Procedura tworzenia i wdrażania własnego programu nauczania – rozkładamy na czynniki pierwsze i radzimy jak się za to zabrać
 • Wychowawca czy wuefista – kto powinien prowadzić lekcje wf w klasach I-III I co na to dzieci?
 • 13 zabaw prosto z Afryki – gwarantujące świetną zabawę i przy okazji uczniowie poznają różnice kulturowe -  od sporttopestka
 • Element fitness i sporty walki przy muzyce – konspekt lekcji. Mix energetycznych kombinacji ćwiczeń na szybkość, wytrzymałość i siłę
 • 30 ćwiczeń z piłką lekarską – propozycje do wykorzystania podczas obwodów stacyjnych lub torów przeszkód
 • Zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych do zrobienia zawsze i wszędzie – angażujące wszystkie partie ciała, idealne na lekcję w plenerze, czy podczas spaceru z uczniami 
 • Nauka poprawnego przysiadu – niby wiemy o nim wszystko... czy na pewno? Najczęstsze błędy, korygowanie przysiadu
 • Jak radzić sobie z obolałymi mięśniami? Zestaw sprawdzonych „kół ratunkowych” oraz gdzie leży granica między zakwasami, a kontuzją
 • Czy dzieci powinny stosować suplementy diety? Przegląd i zagrożenia spowodowane łatwą dostępnością na zdrowie uczniów 

 

WF Z POMYSŁEM

30 ćwiczeń z piłką lekarską

Piłka lekarska jest niewątpliwie wspaniałym urozmaiceniem lekcji wychowania fizycznego. Można ją stosować np. podczas obwodów stacyjnych lub torów przeszkód. Warto też wykonywać z nią różne ćwiczenia, ponieważ angażuje się wtedy wiele mięśni w jednym czasie.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

13 ZABAW PROSTO Z AFRYKI

Nowości zazwyczaj potrafią zaciekawić, a pochodzące z innego kontynentu – mogą być do tego bardzo inspirujące. Po pierwsze – uczniowie mogą poznać nowe gry i zabawy, po drugie – po części poznać kulturę odmienną od naszej, a po trzecie – świetnie się bawić!

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także, że jest coraz więcej dzieci, które stresują się i nie radzą sobie z emocjami na pozór w łatwych sytuacjach, mają obniżony nastrój, bóle brzucha czy migreny. Czy w szkole jest miejsce na edukację emocjonalną? Czy jesteśmy w stanie znaleźć na to czas? Czy możemy być dla nich wsparciem?

Stwórz drużynę marzeń!

Zamiast zaczynać nowy rok szkolny od przerabiania programu nauczania, zastanówmy się, co może mieć wpływ na zaangażowanie uczniów oraz atmosferę w klasie. Moim zdaniem WSPÓŁPRACA.

„Wielka piątka” – jak ćwiczenia siłowe mogą pomóc w bezpiecznym rozpoczęciu pracy w nowym roku szkolnym

„Siła jest matką”, „Wszystko zaczyna się od treningu siłowego”, podobne hasła przepełniają naszą codzienność. Czy jednak którekolwiek z nich jest prawdziwe? Kiedy śledzimy najnowsze wyniki badań – wydaje się, że tak. Trening siłowy faktycznie wydaje się kluczem do zdrowia przysłowiowego pana Kowalskiego, a także przepustką do najlepszych wyników światowej klasy sportowców. Po tysiące uzasadnień możesz sięgnąć do profilu Artura Packa, ja natomiast pozwolę sobie na omówienie wyników badań McGuff i współpracowników z 2009 roku.

Wychowawca czy wuefista? Kto powinien prowadzić lekcje wf w klasach I–III?

Czy wychowawcy klas I–III powinni prowadzić lekcje wychowania fizycznego? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Przed tym dylematem często stoją też dyrektorzy szkół, którzy mają wątpliwości czy prowadzenie obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego mogą powierzyć nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej. Chyba nawet sami nauczyciele nie do końca są przekonani, czy obowiązek prowadzenia tego typu zajęć powinien spoczywać na ich barkach? A co na to dzieci? Przecież to one są najważniejsze.

Elongacja na wesoło

Nauka w trybie zdalnym zmusza uczniów do przebywania przez długi czas w jednej – zazwyczaj siedzącej pozycji. Dość często jest ona nieprawidłowa, przyczyniająca się do powstawania wad postawy, m.in. skoliozy czy pleców okrągłych. Problemy z pozycją oraz brak ruchu stanowią duże wyzwanie szczególnie dla najważniejszej osi układu ruchu – kręgosłupa. Po pewnym czasie może pojawić się ból, który powinien być sygnałem informującym o potrzebie wprowadzenia zmian w codziennym funkcjonowaniu.

Procedura tworzenia i wdrażania własnego programu nauczania

Pisanie programów własnych przez nauczycieli to wymóg współczesnej szkoły, która dąży do zaspokajania indywidualnych potrzeb uczniów i rozwijania ich talentów. Po dokonaniu diagnozy doświadczony nauczyciel jest w stanie stworzyć własny program, odpowiadający na potrzeby i zainteresowania ucznia.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

Nauka poprawnego przysiadu, najczęstsze błędy, korygowanie przysiadu

Przysiad bez wątpienia zaliczany jest do najważniejszych ćwiczeń siłowych. To jedno z pierwszych ćwiczeń rozwijających siłę kończyn dolnych, jakie poznajemy. Zaangażowane są w nim wszystkie mięśnie znajdujące się poniżej miednicy i duża część mięśni powyżej niej. Znaczenia przysiadu nie można bagatelizować, jest fundamentalnym ćwiczeniem do treningu mięśni nóg.

INFO

Zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych do zrobienia zawsze i wszędzie

Ćwiczenia ogólnorozwojowe angażują do pracy wszystkie najważniejsze partie ciała. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością lub miały długą przerwę w podejmowaniu wysiłku fizycznego. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie są skomplikowane, działają kompleksowo i możemy je wykonywać praktycznie w każdym miejscu.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

POMYSŁ NA ZDROWIE

Czy dzieci powinny stosować suplementy diety?

Polacy znajdują się w czołówce europejskich narodów pod względem spożycia suplementów, ale niestety nie jest to rzecz, którą należy się chwalić. Na domiar złego duża część naszego społeczeństwa uważa, że produkty tej grupy podlegają podobnym regulacjom jak leki, ale tak nie jest. Suplementy nie muszą być badane pod kątem skuteczności, a procedura dopuszczenia do sprzedaży odpowiada ścieżce dla żywności, więc bezpieczeństwo stosowania sprawdzane jest jedynie pobieżnie. Świadomość łatwości wprowadzania nowych produktów na rynek powinna zwiększyć naszą czujność przy włączaniu kolejnych tabletek do codziennej suplementacji. Trzeba zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw tego rodzaju produktów. Z jeszcze większą rezerwą należy podchodzić do suplementacji dzieci, gdyż młody organizm jest po prostu delikatniejszy – każde, nawet niewielkie zagrożenie zwielokrotnia swoją moc, jeśli dotyczy wczesnego etapu życia.

Jak sobie radzić z obolałymi mięśniami?

Nawet amatorskie i relaksacyjne podejście do aktywności fizycznej nieuchronnie pozwala poznać różne rodzaje bólu związane ze sportem. Wraz z rosnącym poziomem zaawansowania i chęcią czynienia postępów musimy coraz częściej stawiać czoło temu nieprzyjemnemu wrażeniu zmysłowemu. Ból to jedna z reakcji obronnych organizmu związana z przekraczaniem swoich granic w treningu, więc nie istnieje bezbolesna droga do sportowego sukcesu.