Wydanie: wrzesień - październik | 5 (11) 2020

W bieżącym numerze:

  • zachęcamy do przetestowania jesiennej lekcji w plenerze - wraz z zestawem ćwiczeń z wykorzystaniem drzewa
  • pokazujemy jak uwolnić na starcie nowego roku szkolnego pokłady kreatywności nowatorską metodą myślenia projektowego Design thinking
  • zdradzamy grę, która zmotywuje uczniów już od pierwszego dzwonka czyli..gamifikacja lekcji WF
  • przedstawiamy w formie krótkich video 3 nieoczywiste sposoby na rozgrzewkę oraz zabawy integracyjne, dzięki którym już pierwsza lekcja nie będzie nudna
  • podpowiadamy dlaczego ograniczać formę ścisłą do minimum podczas zajęć z uczniami i czym ją zastąpić
  • zamieszczamy 35 różnych pomysłów na wyścigi rzędów, które wykorzystasz do ćwiczeń w parach i z przyborami dodatkowymi
  • poznasz i obejrzysz 7 łatwo dostępnych aplikacji, które pomogą urozmaicić lekcje oraz zainspirować ucznia do aktywnego spędzania wolnego czasu z rówieśnikami
  • zaopatrzysz się w gotowy scenariusz lekcji – skok w dal, sposób na jego doskonalenie z dodatkową nutką rywalizacji
  • stawiamy na różnorodność na zajęciach – czyli elementy Crossfit prezentując przykładowe wideo oraz zestawy ćwiczeń dla uczniów w różnym wieku, możliwe  do poprowadzenia przez nauczyciela w warunkach panujących w szkole
  • pokazujemy sposoby jak pokonać obawy u dzieci przed wykonywaniem trudnych ćwiczeń wykorzystując sprzęt zastępczy – pudełka, gumy i kije

 

WF Z POMYSŁEM

CZAS NA…ROZGRZEWKĘ!

Rozgrzewka to obowiązkowa część lekcji wychowania fizycznego. Przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego, rozgrzewa poszczególne mięśnie i stawy. Dzięki niej zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji. Nigdy nie odpuszczaj jej swoim uczniom, nawet jak będą baaaardzo prosić. W artykule przedstawiamy 3 ciekawe sposoby na rozgrzewkę z przyborami dodatkowymi.

35 pomysłów na wyścigi rzędów

Wyścigi rzędów są fantastyczne pod każdym względem. Dzieciaki uwielbiają rywalizację. Wyścigi w dodatku rozwijają nie tylko szybkość, ale również zwinność, czy koordynację wzrokowo – ruchową. Dzięki nim można także doskonalić elementy techniczne występujące w grach zespołowych. Taka lekcja jest atrakcyjna dla młodszych uczniów, ale starsi bawią się równie dobrze.

Skok w dal – doskonalenie skoku w dal w formie rywalizacji. Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Chyba każdy z nas od najmłodszych lat miał kontakt z piaskiem. Któż nie bawił się godzinami w piaskownicy i nie budował zamków czy babek? Kopanie, grabienie, przecedzanie sitkiem…dzieci uwielbiają zabawy w piaskownicy. Nie jest to dziwne… przecież daje tyyyle radości! Jeśli Twoja szkoła posiada piaskownicę do skoku w dal – to nie ma innej opcji – musisz ją wykorzystać!

Zabawy integracyjne po pierwszym dzwonku

Wszyscy wiemy z czym się wiąże początek roku szkolnego. We wszystkich szkołach ten sam scenariusz. Dyrektor przypomina: “Nauczycielu pamiętaj, by w każdej klasie przedstawić przedmiotowy system oceniania, wymagania edukacyjne, regulamin korzystania z sali gimnastycznej, zasady bhp.” Itd., itp. Wydaje się, że lista nie ma końca, więc nie jest niespodzianką fakt, że pierwsza lekcji wychowania fizycznego zwykle należy do najnudniejszych lekcji w całym roku szkolnym. Pokażę Ci jak to zmienić!

Lekcja z użyciem aplikacji

Zastanawiasz się jak urozmaicić standardowy WF? Widzisz, że dzieci są znudzone powtarzaniem w kółko tego samego? Może to czas na małe urozmaicenie lekcji wychowania fizycznego z pomocą telefonu? Pewnie, że tak! Przedstawię 7 aplikacji, które możesz wykorzystać na zajęciach!

Elementy treningu CrossFit na lekcjach WF

Na lekcji wychowania fizycznego oprócz dbałości o zdrowie uczeń zostaje zaznajomiony m.in. z grami zespołowymi, gimnastyką, lekkoatletyką, zaś w placówkach edukacyjnych o bardziej rozwiniętej infrastrukturze sportowej może mieć możliwość poszerzenia swojej wiedzy, jak i podstawowe umiejętności treningu siłowego. Krótko mówiąc – uczeń ma różnorodne zajęcia. Taki właśnie jest CrossFit – różnorodny. Prezentujemy  przykładowe zestawy ćwiczeń dla uczniów w różnym wieku możliwe do poprowadzenia przez każdego nauczyciela.

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

NIE dla formy ścisłej w grach zespołowych

Dlaczego ograniczać formę ścisłą do minimum podczas zajęć z uczniami? Czym ją zastąpić? Po co z niej rezygnować, skoro przez tyle lat była skuteczna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Koncepcja DIY czyli jak ‘własnoręcznie’ pokonywać wszelkie ograniczenia. Jak zrobić trenażer do siatkówki?

Jako początkujący trener siatkówki często doświadczałem problemów z dostępnością sprzętu, który chciałem wykorzystywać w treningach. Oczywiście nie mam na myśli piłek czy innych podstawowych przyrządów, które są coraz bardziej dostępne nawet w najmniejszych ośrodkach. Wiele razy zdarzało się jednak, że oglądałem film, albo brałem udział w szkoleniu, podczas którego ktoś prowadził fantastyczny trening… A ja nie mogłem powtórzyć go ze swoimi zawodnikami przez brak konkretnego sprzętu

Design Thinking w przygotowywaniu się do nowego roku szkolnego

Chciałbym podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami poczynionymi tuż po zakończeniu ostatniego roku szkolnego. Roku, który odbiegał od szkolnej „normalności” pod niemal każdym względem. Roku, który napisał dla nas scenariusz rodem z dobrego filmu science-fiction. Dzięki temu zrozumieliśmy, jak kruche jest to, co zwykliśmy nazywać stabilnym i dopracowanym systemem edukacji, a także, jak szybko musimy adaptować się do zmian.

Gamifikacja lekcji wychowania fizycznego

Nie wiem, czy zgodzicie się ze mną, ale w każdym roku szkolnym wśród uczniów klas ósmych zauważalny jest spadek zaangażowania i motywacji na lekcji WF. Często zastanawiam się, czym jest to spowodowane i co ja, jako nauczyciel, mogę jeszcze zrobić, aby temu zaradzić? Nieoczywistą propozycją może być metoda gamifikacji zajęć. Zobaczcie zatem, jak połączyłam YouTube, lekcję WF i piłkę ręczną.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

Sprzęt zastępczy – pudełka, gumy, kije. Pomoc w technice i motoryce

Uprawiając sport, ćwiczący korzystają zazwyczaj ze specjalistycznego sprzętu oraz

profesjonalnych obiektów sportowych. Czasem jednak ambicje przerastają

możliwości fizyczne lub psychiczne człowieka, a sprzęt „wytwarza” trudną do

przełamania barierę strachu. Dlatego warto jest zastąpić go wersją nietypową,

wzbudzającą większe zaufanie, czasem ciekawość (minimalizacja zagrożenia

wystąpienia bólu podczas ćwiczeń) i zachęcającą do ruchu.

POMYSŁ NA ZDROWIE

Ćwiczenia poza boiskiem szkolnym. Ćwiczenia przy drzewie – TAK!

Jesień jest idealną porą roku na ćwiczenia na świeżym powietrzu. Ćwiczenia w plenerze są o wiele bardziej efektywne aniżeli te wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni czy sali gimnastycznej. Aby zajęcia w parku lub lesie nie opierały się tylko na marszu czy bieganiu, warto wykonać też trochę ćwiczeń, wykorzystując do tego celu elementy naturalnego środowiska np. drzewa.