Zdrowy styl życia ciągle w deklaracjach

Sondaż CBOS wskazuje, że spośród najważniejszych wartości życia codziennego Polacy na pierwszym miejscu wskazują szczęście (79% wskazań), a na drugim zdrowie (57%). Zdecydowana większość z nas (85%) uważa się za osoby dbające o swoje zdrowie i co bardzo istotne, ponad połowa (55%) jest przekonana, że nasze zdrowie leży w naszych rękach i sami musimy o nie zadbać.

Jednakże 88% Polaków deklaruje, że nie uprawia regularnie żadnej aktywności sportowej, 18% nie znajduje czasu nawet na dłuższy spacer, 23% nie chodzi profilaktycznie do stomatologa, a 9% nie wykonuje żadnych badań profilaktycznych. W większości (64%) uważamy, że zdrowy styl życia jest w naszym kraju popularny. Jednak spostrzeżenia nie do końca przekładają się na rzeczywistość, ponieważ według badań 25% osób codziennie pali papierosy, 23% codziennie naraża się na stresujące sytuacje, 14% każdego dnia pije słodzone napoje gazowane.

Ponad połowa Polaków (55%) jest zadowolona ze swojej kondycji zdrowotnej, 36% ocenia swoje zdrowie jako przeciętne, a 9% jest z niego niezadowolonych. Blisko połowa z nas (48%) uważa, że na poprawę zdrowia w największym stopniu wpływa właściwe odżywianie się, 30% twierdzi, że regularne wizyty u lekarza i unikanie stresu. Dopiero w następnej kolejności Polacy dostrzegają aktywność fizyczną jako zachowanie prozdrowotne.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 2
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stop! spalaniu śmieci w polskich domach

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, iż co roku w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie ponad pół miliona ludzi, a w Polsce ta liczba wynosi 47,3 tys. osób.

Czytaj więcej

Coraz mniej oszczędzamy na zdrowiu

Badania CBOS dowodzą, że Polacy, gdy już chorują, raczej nie bagatelizują stanu swojego zdrowia. W pierwszym półroczu 2016 roku 84% badanych przyznało, że z powodu stanu zdrowia swojego lub dziecka przynajmniej raz korzystało z porady lekarskiej, wykonywało badania diagnostyczne czy korzystało... Czytaj więcej