Artykuły działu

Bieganie z pomysłem dla małych i dużych

„Jak ja nienawidzę biegać” – te słowa padły ostatnio z ust 14-latki na prowadzonych przeze mnie zajęciach wychowania fizycznego. I wcale nie chodzi o to, że „zmuszałem” uczniów do zaliczenia biegu na 50, 100, 400 czy (o zgrozo!) 1000 m. Nie. To była po prostu luźna rozmowa nastolatków w czasie przerwy między ćwiczeniami, kiedy uczniowie wymieniali się opiniami na temat najbardziej lubianej i najbardziej znienawidzonej formy aktywności fizycznej.

Lekcja z nietypowym sprzętem

Czasy, kiedy szkoły i kluby sportowe borykały się z brakiem sprzętu sportowego, dawno minęły i mam nadzieję, że nigdy nie powrócą. Bez problemu możemy zakupić nawet bardzo specjalistyczny sprzęt do konkretnej dyscypliny sportowej. Mało tego – możemy analizować skład ciała naszych zawodników, sprawdzić stopień zakwaszenia czy poziom wydolności organizmów naszych podopiecznych.

Rower pomysłem na aktywność fizyczną uczniów

Jazda na rowerze to doskonały przykład aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Powodów do jazdy na rowerze może być wiele. Coraz częściej wykorzystujemy rower na dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy. Ta aktywność ma wiele korzyści, począwszy od zdrowotnego wpływu na organizm, poprzez poznanie swojej najbliższej okolicy, na kwestiach ekonomicznych kończąc. Tym bardziej, że wokół nas coraz gęściej powstaje infrastruktura zachęcająca do spędzania czasu na rowerze.

Wzmacniamy nogi na leśnych trasach marszowo-biegowych

O sprawnym ciele marzy każdy człowiek niezależnie od wieku czy płci. Aby jednak takie marzenie się spełniło, a spełnione – trwało przez długi czas – należy regularnie podejmować różnorodne działania ruchowe, cierpliwie i konsekwentnie przeznaczając liczne godziny na wysiłek fizyczny w towarzystwie zmęczenia.

W SINĄ DAL… – SCENARIUSZ LEKCJI WF – LEKKOATLETYKA. SKOK W DAL

8,95 m – to fenomenalny i nadal aktualny rekord świata w skoku w dal. Ustanowił go 30 sierpnia 1991 roku w Tokio Mike Powell. Skok w dal pojawił się w 708 roku p.n.e. i już w czasach Starożytnych Igrzysk Olimpijskich był drugą z konkurencji pentatlonu. Podczas pierwszych Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (w 1896 r.) rozegrano skok w dal, jednak była to konkurencja tylko dla mężczyzn. Kobiety mogły skakać w dal podczas Igrzysk dopiero od 1948 roku. Przez lata technika skoku w dal bardzo się zmieniała. Na przykład początkowo skakano z ciężarkami. Skakano też z miejsca.

Joga przy biurku lub szkolnej ławce oraz zdrowe pozycje do czytania

Siedzący tryb życia, nadmierne korzystanie z komputerów i oglądanie programów telewizyjnych w nieodpowiedniej pozycji – wszystko to prowadzi do wad postawy.

Matematyczny WF

Integracja międzyprzedmiotowa? Dlaczego nie?
Połączenie aktywności fizycznej i matematyki? Brzmi świetnie!
Nie dość, że będzie ćwiczyć ciało, to jeszcze dodatkowo umysł.
Same plusy! Żadnych minusów! Oooo – i znowu wkradła nam się matematyka...

Traf do celu - scenariusz z piłki ręcznej

Jak dobrze, że wymyślono obwody stacyjne!

To świetne rozwiązanie na lekcje wychowania fizycznego. Uczniowie z pewnością nie nudzą się. Co chwilę jest zmiana stacji i ćwiczenia, podczas którego doskonalą elementy techniczne.

Czyli… dzieje się!

Ściana - scenariusz z piłki siatkowej

Jest wiele sposobów, aby na lekcji wychowania fizycznego doskonalić poznane elementy techniczne z piłki siatkowej. Jednym z nich są ćwiczenia z wykorzystaniem ściany.

Przykłady ćwiczeń dwójkowych i piramid trójkowych

Piramidy jako jedna z odmian ćwiczeń akrobatycznych o charakterze równoważno-statycznym, budzą wiele emocji nie tylko wśród ćwiczących, ale i wśród publiczności, urzekając swoją widowiskowością. I choć w szkole gimnastyka jest zazwyczaj mniej atrakcyjna niż gry zespołowe – nie znam dziecka, które nie polubiłoby właśnie piramid.