Artykuły działu

Jak wdrożyć styl pracy amerykańskiego trenera do lekcji wychowania fizycznego

Przed Tobą czas podsumowań, przemyśleń, odpoczynku i planowania kolejnego roku szkolnego. Po naładowaniu baterii nadejdzie moment ustalania przyszłorocznych priorytetów. Chciałbym zainspirować Cię garścią obserwacji, które poczyniłem na stażu trenerskim w USA, w słonecznej Kalifornii.

Prawidłowa struktura lekcji wychowania fizycznego

Lekcja wychowania fizycznego trwa 45 minut. W jej budowie wyróżniamy część wstępną, główną i końcową. Części te różnią się od siebie zadaniami, treścią, organizacją oraz czasem trwania. Nauczyciel wychowania fizycznego musi tak zaplanować zajęcia, aby efektywnie wykorzystać jednostkę lekcyjną.

STRÓJ NA WF – JAKIEGO STROJU POWINIEN WYMAGAĆ NAUCZYCIEL?

Jak powinien wyglądać strój na wf? O czym nie zapomnieć?
Ale… zaraz, zaraz…
Czy strój na wf w ogóle powinien być obowiązkowy i powinien mieć wpływ na ocenę końcową?
Moim zdaniem oczywiście!

Stretching – jego miejsce w lekcji WF

Rozciąganie mięśni stanowi ważny element każdej lekcji wychowania fizycznego i każdej jednostki treningowej. Nie podlega to żadnej dyskusji. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nie tylko znaczenie tego niezwykle ważnego elementu budowania motoryki, ale również jego „umiejscowienie” w lekcji WF i treningu młodych sportowców.

Lekcja w trudnych warunkach

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie okoliczności, w jakich w ciągu ostatnich dwóch lat musiałem prowadzić lekcje wychowania fizycznego i popołudniowe treningi sztuk walki. Myślę, że wielu nauczycieli i trenerów borykało się z podobnymi problemami.

Relaksacja na lekcji WF

Kiedy jako młody nauczyciel zaczynałam swoją pracę w jednej ze szkół podstawowych, niechętnie wprowadzałam ćwiczenia uspokajające. Zawsze starałam się trzymać mocno metodyki, ale wtedy byłam zdania, że WF jest po ty, by intensywnie ćwiczyć. Tracimy tyle czasu na przebranie się, czemu jeszcze przeznaczać go na ćwiczenia, które nic nie wnoszą? Nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele korzyści nasz organizm może otrzymać, praktykując relaksację. Lubię patrzeć na moich uczniów z wypiekami na twarzy, słyszeć ich przyspieszony oddech i obserwować emocje im towarzyszące – to zawsze daje mi poczucie spełnienia i uświadamia mi, że rzeczywiście WF jest dla nich ważny, że są zaangażowani. Relaksacja to nowość na naszych lekcjach, ale widzę pozytywne zmiany.

Krokomierz jako challenge dla uczniów

Krokomierz jest narzędziem, o którym każdy słyszał. Jeszcze kilkanaście lat temu była to nowość, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecnie jest to narzędzie powszechnie dostępne, produkowane w różnych wersjach, często bardzo zaawansowanych technicznie, a jego cena znacząco spadła. Krokomierz, fachowo zwany padometrem, jest używany zarówno przez wybitnych sportowców, jak i całkowitych amatorów, którzy po prostu chcą się poruszać i mieć pewien wgląd w swoją aktywność fizyczną.

Jak wprowadzić siatkówkę, by uczeń nigdy nie powiedział: „Eeeee, nuuuuuda!”?

Siatkówka jest jedną z najbardziej popularnych gier zespołowych, jednak wysoka „bariera wejścia” umiejętności technicznych stawia ją często nieco w cieniu koszykówki czy piłki nożnej. Mogłoby się wydawać, że potrzeba wielu godzin pracy nad techniką odbić, aby gra w siatkówkę wreszcie zaczęła sprawiać przyjemność. Jednak nic bardziej mylnego.

Trickboard

W niniejszym artykule chciałbym zainteresować nauczycieli WF i instruktorów sportu niepozornie wyglądającą deską.

Celowe ćwiczenie pod kierunkiem eksperta, czyli deliberate practice

Od wielu lat zastanawiam się, co jest ważniejsze: talent czy ciężka praca. Jeśli również się nad tym zastanawiasz, zapraszam do lektury!