Któregoś dnia sportowiec wychodzi na swój trening i zaczyna mu on sprawiać wyjątkową trudność. Standardowe ćwiczenia wydają się utrudnione, skomplikowane, technika zostaje zaburzona, brakuje siły i wytrzymałości. Przetrenowanie rozwija się stopniowo, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak odróżnić je od zwykłego zmęczenia. Jeśli zmęczenie się nawarstwia, brakuje odpoczynku i regeneracji, organizm wcześniej czy później musi się zbuntować. Dlatego stan przetrenowania powinniśmy możliwie szybko zdiagnozować, a później jak najszybciej wdrożyć odpowiednie postępowanie. Przede wszystkim po to, by zminimalizować jego skutki i możliwie szybko wrócić do przyjemności z uprawiania sportu.
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania o to, czym jest gra strefą. W odróżnieniu od stosowanego w zamierzchłych czasach tak zwanego krycia 1 : 1, kiedy zawodnik w fazie gry bez piłki biegał uparcie za wskazanym mu przez trenera rywalem, w dominującej teraz koncepcji poszczególni gracze odpowiadają za pokrycie wskazanych stref boiska.
Szerokie i grube mięśnie grzbietu to marzenie każdego zaawansowanego bywalca siłowni. Niezwykle istotne jest tu słowo określające staż. Otóż początkujący bardzo rzadko zdają sobie sprawę, jak skomplikowane są plecy, jak dużą mają objętość, jak trudną technicznie są partią oraz ile trzeba włożyć wysiłku i czasu, żeby zobaczyć pożądane efekty.
Mięśnie posturalne są odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Do osłabienia mięśni posturalnych dochodzi zazwyczaj w wyniku prowadzenia siedzącego trybu życia. Słabe mięśnie posturalne skutkują częstymi problemami z postawą, schorzeniami kręgosłupa oraz bólami w jego okolicach. Dlatego tak ważne jest ich wzmacnianie.
Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.
Szukasz ćwiczeń na rozgrzewkę, które będą: atrakcyjne, poprawią mobilność stawów oraz wzmocnią mięśnie głębokie? Świetnie! Spróbuj tego!
Trudno o większy banał niż stwierdzenie, że aktywność fizyczna służy zdrowiu dzieci i młodzieży. Kiedy jednak próbujemy to uargumentować, wtedy może pojawić się problem. W gruncie rzeczy, poza przysłowiem, że w zdrowym ciele zdrowy duch, co wiemy o wpływie sportu na stan zdrowia naszych pociech? Przyczyn, dla których warto je namawiać do podjęcia wysiłku jest wiele!
Poniższe propozycje są inspiracją dla nauczyciela do sprawdzenia umiejętności ucznia z danej dyscypliny sportowej. Zakres powtórzeń oraz poziom trudności należy dostosować do poziomu sportowego klasy.
Układ oddechowy jest często niedoceniany przez sportowców. Nie możemy zbytnio kontrolować naszego oddechu, jednak poprzez rozwijanie mięśni oddechowych mamy wpływ na wydolność. To właśnie mięśnie oddechowe są często czynnikiem ograniczającym podczas wysiłku, dlatego poprzez odpowiedni trening i ćwiczenia oddechowe można na nie wpływać. Poprawa wydolności oddechowej może być kluczowa w rozwoju sportowym. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej.
W powszechnej opinii sporty i sztuki walki budzą ambiwalentne odczucia. Z jednej strony kojarzą się z ciężką pracą, samodyscypliną, opanowaniem, poczuciem honoru i szacunkiem dla przeciwnika, a także przyjęciem określonej filozofii życiowej, z drugiej z agresją oraz przemocą fizyczną. Wiele osób, szczególnie niezwiązanych ze sportem, uważa, że sztuki walki mają negatywny wpływ na osobowość oraz ludzką psychikę. Sztuki walki postrzegane są jako czynnik rodzący wśród dzieci, a przede wszystkim młodzieży, agresję. Wieloletnie doświadczenia wskazują, że jest odwrotnie. To sport uczący pokory, systematyczności, cierpliwości w dążeniu do celu, ciągłej pracy nad sobą, harmonii psychicznej i zdrowego trybu życia. Ten wszechstronny rozwój, który regulują ścisłe granice i reguły, prowadzi do poczucia bezpieczeństwa i wzmocnienia samooceny.