Edukacja zdrowotna musi być ciekawa

Bardzo często to ciekawość popycha ludzi do zachowań niebezpiecznych, antyzdrowotnych. Może warto wykorzystać ten mechanizm w słusznej sprawie? Z badań wynika, że jest to możliwe. Wzbudzenie ciekawości to jeden z najlepszych sposobów na skłonienie ludzi do podejmowania decyzji, które służą ich zdrowiu.

Ludzie potrafią bardzo wiele zrobić, by zaspokoić swoją ciekawość. Zaintrygowane dzieci silniej motywują się do zmiany zachowań i wyboru opcji, która choć jest z pozoru mniej atrakcyjna, ale za to bardziej korzystna dla zdrowia. Interwencje edukacyjne ukierunkowane na wzbudzanie ciekawości odciągają od pokus, które uchodzą za niezdrowe, np. sięganie po słone czy słodkie przekąski, a potrafią przyciągnąć do zachowań z pozoru nudnych i nieatrakcyjnych.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 3
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sen jest naprawdę ważny

Z badań wynika, iż niedobór snu zwiększa ryzyko zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Osoby, które się nie wysypiają, przejawiają więcej negatywnych emocji i słabiej reagują na pozytywne doświadczenia, przez co wzrasta u nich ryzyko rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Czytaj więcej

Dieta śródziemnomorska

Osoby stosujące dietę śródziemnomorską mają lepszą pamięć, koncentrację i zdolności werbalne. Szczególnie dobrze oddziałuje ona na pamięć długotrwałą oraz funkcje związane z planowaniem i rozwiązywaniem problemów. Co ważne, nie trzeba mieszkać nad Morzem Śródziemnym. Badania... Czytaj więcej