Technologia na lekcji wychowania fizycznego

Żyjemy w czasach, gdy prawie każdy człowiek korzysta ze smartfona. Pierwotna funkcja telefonu, jaką było dzwonienie, dawno temu poszła w niepamięć. Kiedy przeanalizujemy swój sposób jego użytkowania dojdziemy do wniosku, że telefon potrzebny jest nam zarówno do szybkiej komunikacji, jak i słuchania muzyki, uczestniczenia w świecie mediów społecznościowych i robienia zdjęć, zakupów itd. Telefony są obecne wszędzie, również w szkole. Każda przerwa to cenne minuty na złapanie pokemona, zrobienie kilku selfie czy okazja, żeby zagrać w ulubioną grę. Wielu nauczycieli na pewno przyzna mi rację, że czas spędzany nad ekranem jest już wystarczająco długi (zbyt długi!). Skąd więc pomysł, aby zabrać smartfon na lekcje WF?

Wśród wielu aplikacji, jakie możemy pobrać na telefon, są i takie, które monitorują naszą aktywność fizyczną. W dobie powszechnych zwolnień z lekcji wychowania fizycznego, rosnącej liczby dzieci o bardzo niskiej sprawności fizycznej i rozwijającej się otyłości, każdy sposób na zainteresowanie dzieci sportem trzeba wziąć pod uwagę. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka najbardziej popularnych aplikacji na smartfony, które mogą nam pomóc wprowadzić dzieci i młodzież w świat sportu.

1. ENDOMONDO SPORTS TRACKER

Prawdopodobnie najpopularniejsza i najbardziej lubiana aplikacja, a co najważniejsze– – dostępna na telefony z wszystkimi rodzajami oprogramowania. Bogactwo Endomondo polega na tym, że możemy wybierać spośród szerokiej gamy sportów, które zostały ujęte w aplikacji. Po jej uruchomieniu i odnalezieniu sygnału GPS, program będzie mierzył naszą aktywność, pokaże nam tempo ćwiczeń, a także mapę trasy, którą pokonaliśmy. Poda także liczbę spalonych kalorie, a trener audio powie nam, jak szybko pokonaliśmy ostatni kilometr trasy. Co najważniejsze, aplikacja w wersji podstawowej jest darmowa. Endomondo pozwala publikować swoje wyniki w mediach społecznościowych, wprowadzając dodatkowy czynnik zdrowej rywalizacji ze znajomymi.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 2  Strona 3  Strona 4
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zabawy dla najmłodszych

Mali uczniowie nie żyją samą nauką, chcą się bawić! Sprawa wydaje się oczywista, ale zbyt często o tym zapominamy. Aktywność fizyczna jest dzieciom równie potrzebna do rozwoju, jak powietrze do oddychania. Godziny spędzone w szkolnych ławkach sprawiają, że dzieci stają się tykającymi bombami,... Czytaj więcej

Fitness, ćwiczenia siłowe. Kształtowanie siły nóg z wykorzystaniem piłek gimnastycznych.

Do Podstawy Programowej z Wychowania Fizycznego, IV etap edukacyjny:

  1. Diagnoza sprawności i aktywności fi zycznej oraz rozwoju fi zycznego. Uczeń wskazuje mocne i słabe... Czytaj więcej