Squash w sali gimnastycznej

Scenariusz dla IV etapu edukacyjnego z wykorzystaniem tabletu. Trening z piłkami do siatkówki. Rada autora: Ważne! Każdy nauczyciel WF-u może nauczyć podstawowych technik squasha w zwykłej hali sportowej. Wystarczy rakieta do tenisa ziemnego i piłeczka tenisowa lub sama piłka do siatkówki.

Squash – nauka techniki odbicia i dojścia do piłki z wykorzystaniem piłek do siatkówki

Do podstawy programowej dla IV etapu edukacyjnego: 5.1. Sport. Uczeń wyjaśnia relacje między sportem profesjonalnym i sportem dla wszystkich a zdrowiem. Squash jest łatwą grą, szczególnie na poziomie podstawowym. Większość przepisów tej gry odnosi się do bezpieczeństwa. Poza specjalnym, zamkniętym kortem, rakietą, piłeczką i ochronnymi okularami nie potrzeba nic więcej – oprócz chęci do gry. Każdy nauczyciel wychowania fizycznego może nauczyć podstawowych technik odbicia, przemieszczania i ustawienia się w zwykłej hali sportowej. Szkoła nie musi być wyposażona w rakiety i piłki do squasha, wystarczy rakieta do tenisa ziemnego i piłeczka tenisowa albo sama piłka do siatkówki. Poniższy konspekt lekcji wychowania fizycznego ma na celu zaprezentowanie, w jaki sposób można nauczyć podstawowych technik squashowych na hali sportowej bez dodatkowego sprzętu. Zajęcia zostały zaplanowane na dwie jednostki lekcyjne, które mogą być rozłożone w czasie (nie muszą to być lekcje w dwugodzinnych blokach). Druga jednostka została przeznaczona na sprawdzenie poznanych umiejętności ruchowych podczas klasowego turnieju squasha piłką do siatkówki. W realizacji części głównej lekcji warto posłużyć się muzyką podczas obwodu stacyjnego (4 minuty cicho – praca, 30 sekund głośno – odpoczynek). Muzyka powinna być dynamiczna i podobać się uczniom. Turniej squasha polega na odbijaniu piłki o ścianę w 3-osobowych drużynach. Wygrywa drużyna, która zdobędzie 5 punktów za błąd przeciwnika (2 odbicia piłki).

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 17  Strona 18  Strona 19
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Siatkówka dla każdego. Nauka odbić oburącz sposobem górnym – technika „koszyczka”

Scenariusz dla II etapu edukacyjnego z elementami gry „Kto celniej i szybciej” oraz masażem uspokajającym na zakończenie zajęć.

Czytaj więcej

Piłka niejedno ma imię. Doskonalenie kozłowania w piłce koszykowej – rzut z biegu po kozłowaniu

Scenariusz dla II etapu edukacyjnego. Główne cele lekcji realizowane metodą syntetyczną.

Czytaj więcej