Rozgrzewka w pigułce

Tekst poświęcony zaletom dobrze wykonanej rozgrzewki i przedstawiający pomysły na prowadzenie jej w sposób atrakcyjny oraz walczenie z rutyną, która często zniechęca uczniów do przykładania się do tej ważnej dla zdrowia części treningu.

DLACZEGO ROZGRZEWKA JEST TAKA WAŻNA?

Warto na początek przypomnieć sobie, czym właściwie jest rozgrzewka. Z fizjologicznego punktu widzenia można ją opisać jako proces przygotowania do udziału w zajęciach przez zespół uproszczonych i złożonych ruchów, które mają na celu:

  • zaadaptować organizm do wysiłku fizycznego (układ kostno-mięśniowy, układ oddechowy, układ krwionośny, układ nerwowy),
  • podnieść temperaturę centralną i mięśniową (nawet do 41°C) i poprawić termoregulację,
  • zwiększyć ruchomość w stawach,
  • zapobiec kontuzjom, a także
  • zminimalizować negatywne skutki treningu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 20  Strona 21  Strona 22
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Trening HIIT hitem na lekcjach WF

Scenariusz 45-minutowego treningu interwałowego o wysokiej intensywności, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu i jest prosty w realizacji. Opracowano go z myślą o szybkiej poprawie podstawowych komponentów sprawności, wytrzymałości, siły i szybkości.

Czytaj więcej

Unihokej jest OKEJ!

Scenariusz 45-minutowych zajęć, w czasie których uczniowie wykonywać będą w parach ćwiczenia doskonalące elementy techniczne gry w unihokeja, takie jak poruszanie się z piłką w różnych kierunkach oraz po slalomie, podania i przyjęcia piłki, a także strzały na bramkę.

Czytaj więcej