Leśna gimnastyka

Propozycja przeprowadzenia zajęć sportowych w lesie dla uczniów klas I–III.

Spacer po lesie dodaje energii, a zwykła gimnastyka w otoczeniu drzew nabiera nowego wymiaru. Badania dowodzą, że intensywność lekcji w terenie jest większa niż w pomieszczeniach zamkniętych, a wysiłek oscyluje wokół progu przemian beztlenowych, dlatego gdy tylko pogoda i warunki lokalizacyjne szkoły na to pozwalają, powinno się przeprowadzać zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, która wpływa kojąco na układ nerwowy.


Nie bez znaczenia jest to, że przeprowadzenie lekcji wychowania fizycznego w terenie nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy wykorzystać naturalne przeszkody i ukształtowanie terenu. W przypadku najmłodszych uczniów warto lekcji nadać zabawowy charakter, a same zajęcia uatrakcyjnić poprzez wykorzystanie jako przyrządów i przyborów do ćwiczeń znajdujących się w lesie pniaków, patyków czy szyszek.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 23  Strona 24
DODATKOWE NARZĘDZIA CYFROWE
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zajęcia pod znakiem wytrzymałości i siły

Scenariusz zajęć w formie obwodu stacyjnego z wykorzystaniem ćwiczeń siłowych przeznaczony dla klas VII i VIII.

Czytaj więcej

Siatkówka z integracją międzyprzedmiotową

Konspekt lekcji wychowania fizycznego łączącej sport z językiem polskim, włoskim, matematyką, biologią i geografią. Uczniowie doskonalą elementy techniczne – odbicia oburącz sposobem górnym i dolnym.

Czytaj więcej