Każdego wieczoru uczestnicy mogą otrzymywać nowe zadania, które będą ich zbliżać i przygotowywać do kulminacyjnego punktu igrzysk. Powinni zostać podzieleni na kategorie wiekowe, tak aby powstały trzy grupy: najmłodsi (do 11 lat), starsi (od 12 do 15 lat) i najstarsi (od 16 do 18 lat). Chodzi o to, by wszyscy mieli podobne szanse. Wiadomo, że dziecko 10-letnie osiągnie słabszy wynik od 16-letniego młodzieńca. Można również dokonać dokładniejszego podziału w każdej kategorii, uwzględniając płeć. Igrzyska są indywidualne, a to znaczy, że każdy uczestnik kolonii podchodzi do nich i walczy samodzielnie o zwycięstwo.
Jednego dnia koloniści mogą tworzyć dekoracje, plakaty czy flagę olimpijską, a kolejnego rozpocząć przygotowania do przedstawienia, którym otworzą swoje igrzyska.
Koniecznie należy poinformować uczestników o zasadach fair play, szacunku do przeciwnika oraz wszystkich zasadach i regułach współzawodnictwa. Dobra zabawa i zdrowie są tutaj najważniejsze!
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe medale. Trzy osoby z każdej kategorii wiekowej, które znajdą się na podium, otrzymują odpowiednio: złoty, srebrny i brązowy medal. Dodatkowo można wyróżnić najlepszych uczestników z poszczególnych konkurencji. Nie zaszkodzą również pamiątkowe dyplomy czy laurowe wianuszki.
[ . . . ]