Pilates na lekcji wychowania fizycznego?

Jedną z form aktywności niewymagających dodatkowego sprzętu może być pilates. Wprowadzając elementy pilatesu na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciel przeciwdziała pogorszeniu się postawy ucznia, który zazwyczaj większość czasu w ciągu dnia spędza w pozycji siedzącej.

Wprowadzając elementy pilatesu na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciel przeciwdziała pogorszeniu się postawy ucznia, który zazwyczaj większość czasu w ciągu dnia spędza w pozycji siedzącej. Ma to miejsce chociażby na pozostałych zajęciach w szkole, w domu podczas odrabiania lekcji czy też spędzania wolnego czasu na grach na konsoli czy telefonie komórkowym.

Podczas wymienionych codziennych czynności uczeń nie kontroluje po pewnym czasie swojej postawy, dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgosłupa spowodowanego pochyleniem ciała do przodu. Plecy stają się zaokrąglone, mięśnie grzbietu nadmiernie rozciągnięte zaś mm. klatki piersiowej przykurczone. Całość takiego postępowania w perspektywie czasu może doprowadzić do pogorszenia sylwetki jak i wad postawy, dlatego przeznaczając całą godzinę lekcji na pilates czyli ćwiczenia wzmacniająco- -rozciągające nauczyciel jest w stanie przeciwdziałać ww. negatywnym skutkom.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak aktywizować uczniów podczas zdalnej nauki WF?

Zdalnie prowadzone wychowanie fizyczne? Absurd? Genialne rozwiązanie? „To niemożliwe?” A może: „Możliwe, jednak pozbawione sensu?”. Niezależnie od Twojego zdania, nie uda się nam zmienić rzeczywistości i powinniśmy się do niej dostosować. W dodatku dobrze się przy tym bawiąc... Czytaj więcej

Biegi przełajowe i sztafetowe

Każde dziecko, niezależnie od własnych możliwości fizycznych, może wybrać najbardziej wskazaną (korzystną) dla siebie konkurencję z lekkoatletyki. Jednak największą radość sprawia dzieciom udział w rywalizacji drużynowej, którą stanowią biegi sztafetowe.

Czytaj więcej