Nauczyciel w świetle prawa jako funkcjonariusz publiczny. Incydenty i naruszenia prawne w czasie pracy zdalnej

Praca w szkole na stanowisku nauczyciela to dla wielu z nas misja, życiowa pasja. Rozwijamy się, szkolimy, dbamy o wszechstronny rozwój uczniów, angażujemy się w życie szkoły, stoimy na straży dobrego wychowania i wysokiego poziomu jakości kształcenia, dbamy o wszechstronny rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży. Niestety powszechnym problemem we współczesnej szkole są coraz bardziej niepokojące zachowania w stosunku do nauczyciela.

Zawód nauczyciela to nie tylko realizacja podstawy programowej i uzupełnianie dziennika. To bardzo odpowiedzialna praca, w której mamy niebagatelny wpływ na kształtowanie osobowości i życiowych wyborów naszych podopiecznych. Przekazywanie wiedzy, doświadczenia, swoich pasji – to główne zadania w pracy nauczyciela, które powinny być odbierane przez uczniów z należytym szacunkiem.

Niestety powszechnym problemem we współczesnej szkole są coraz bardziej niepokojące zachowania w stosunku do nauczyciela. Bardzo krzywdzące komentarze pod adresem pedagogów pojawiają się w szkole, ale również są rozpowszechniane w sieci za pośrednictwem popularnych komunikatorów czy portali społecznościowych.

 Niejednokrotnie nauczyciel może być narażony na sytuacje zagrażające jego zdrowiu. Długotrwały stres i problemy wychowawcze w szkole często prowadzą nauczycieli do nerwicy, depresji i wypalenia zawodowego. Nauczyciele – obawiając się dodatkowej krytyki albo posądzenia o tzw. brak radzenia sobie z klasą – rzadko szukają pomocy u innych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 9  Strona 10  Strona 11
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Crossnet – inny sposób na siatkówkę

Przedstawiamy ciekawą odmianę gry związanej z siatkówką. Nazywa się Crossnet. Co jest w niej takiego innowacyjnego? Otóż boisko składa się z czterech kwadratów, a siatka krzyżuje się w połowie swojej długości. Daje to zupełnie nowe możliwości prowadzenia siatkarskiej rozgrywki.... Czytaj więcej

Jak oceniać uczniów ze zdalnego wf-u?

Ocenianie ucznia jest koniecznym elementem procesu dydaktycznego. W okresie zdalnego nauczania proces ten wzbudza wiele kontrowersji. W przypadku wychowania fizycznego ocena powinna stanowić głównie funkcję motywacyjną i odnosić się do zaangażowania włożonego w zajęcia. Przy ocenie należy dostrzegać... Czytaj więcej