Korelacja skuteczności pozycji gotowości z równowagą w sztukach walki

Obszerny artykuł poświęcony pozycji wyjściowej w sportach walki i jej znaczeniu dla wyprowadzenia ataku i linii obrony, wzbogacony materiałem ilustracyjnym.

Chęć początkujących adeptów sztuk walki, by jak najszybciej przejść do wykonywania kombinacji czy uczestniczenia w sparingach, często idzie w parze ze zniechęceniem. Okazuje się bowiem, że podczas pierwszych treningów większość czasu poświęca się na naukę poruszania się, wyczucia równowagi w pozycji gotowości, wykonywania kilkunastu uderzeń czy kopnięć w powietrze. Należy jednak mieć świadomość, że opanowanie podstaw zniweluje nasze najsłabsze ogniwo, uchroni nas przed doznaniem kontuzji i zapewni dobre podłoże do opanowania właściwych technik, tak aby były wykonywane w sposób ekspresyjny przy jak najmniejszym wydatku energetycznym naszego
organizmu.


Dlaczego jeden zawodnik potrafi podnieść szybciej nogę w celu zablokowania kopnięcia czy też wyprowadzenia kopnięcia, a drugi nie?
Dlaczego jeden porusza się płynniej, a drugi nie?
Dlaczego prawidłowa postawa ma tak ogromne znaczenie podczas poruszania się czy wyprowadzania  uderzeń?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 2  Strona 3  Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Czy siłownia powinna mieć ograniczenie wiekowe?

Nasz ekspert rozwiewa wątpliwości dotyczące uprawiania sportów siłowych przez dzieci i młodzież. Badania wskazują, że przekonanie o szkodliwości treningu siłowego i jego niekorzystnym wpływie na wzrost młodych sportowców jest jedynie mitem.

Czytaj więcej

Doskonalenie podań i chwytów

Wieloletnia trenerka koszykówki, Katarzyna Buszewicz, dzieli się pomysłami na ćwiczenia doskonalące podania i chwyty, które świetnie sprawdzą się w przypadku młodszych zawodników.

Czytaj więcej