Warto na początku uzmysłowić sobie, czym jest siłownia. Stanowi zbiór sprzętu, który ułatwia efektywne stymulowanie mięśni poprzez trening
oporowy. Ten z kolei stanowi rodzaj typowo beztlenowego wysiłku fizycznego, który nakierowany jest na budowanie siły, rozmiaru oraz beztlenowej wytrzymałości tkanki mięśniowej. Każdy ruch, który nie może być kontrolowany minutami, tylko liczy się go w powtórzeniach, należy do tego rodzaju wysiłku. Mówiąc inaczej, trening siłowy to każdy epizod pracy mięśni, kiedy przyłożone obciążenie znacznie przekracza możliwości zaopatrzenia komórek mięśniowych w tlen.
Do realizacji tego typu wysiłku wcale nie jest potrzebny specjalny sprzęt, wystarczy obciążenie własnego ciała. Tak naprawdę trening oporowy towarzyszy nam od najmłodszych lat – czy tego chcemy, czy też nie. Pierwsze próby raczkowania i stanięcia na nogi to typowy wysiłek siłowy dla młodego organizmu. Jako dzieci wspinamy się na drzewa, robimy pompki i brzuszki czy też próbujemy podciągać się na drążku. To wszystko stanowi trening oporowy z obciążeniem własnego ciała.
[ . . . ]