Czy siłownia powinna mieć ograniczenie wiekowe?

Nasz ekspert rozwiewa wątpliwości dotyczące uprawiania sportów siłowych przez dzieci i młodzież. Badania wskazują, że przekonanie o szkodliwości treningu siłowego i jego niekorzystnym wpływie na wzrost młodych sportowców jest jedynie mitem.

Warto na początku uzmysłowić sobie, czym jest siłownia. Stanowi zbiór sprzętu, który ułatwia efektywne stymulowanie mięśni poprzez trening
oporowy. Ten z kolei stanowi rodzaj typowo beztlenowego wysiłku fizycznego, który nakierowany jest na budowanie siły, rozmiaru oraz beztlenowej wytrzymałości tkanki mięśniowej. Każdy ruch, który nie może być kontrolowany minutami, tylko liczy się go w powtórzeniach, należy do tego rodzaju wysiłku. Mówiąc inaczej, trening siłowy to każdy epizod pracy mięśni, kiedy przyłożone obciążenie znacznie przekracza możliwości zaopatrzenia komórek mięśniowych w tlen.

Do realizacji tego typu wysiłku wcale nie jest potrzebny specjalny sprzęt, wystarczy obciążenie własnego ciała. Tak naprawdę trening oporowy towarzyszy nam od najmłodszych lat – czy tego chcemy, czy też nie. Pierwsze próby raczkowania i stanięcia na nogi to typowy wysiłek siłowy dla młodego organizmu. Jako dzieci wspinamy się na drzewa, robimy pompki i brzuszki czy też próbujemy podciągać się na drążku. To wszystko stanowi trening oporowy z obciążeniem własnego ciała.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 7  Strona 8  Strona 9  Strona 10
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Korelacja skuteczności pozycji gotowości z równowagą w sztukach walki

Obszerny artykuł poświęcony pozycji wyjściowej w sportach walki i jej znaczeniu dla wyprowadzenia ataku i linii obrony, wzbogacony materiałem ilustracyjnym.

Czytaj więcej

Doskonalenie podań i chwytów

Wieloletnia trenerka koszykówki, Katarzyna Buszewicz, dzieli się pomysłami na ćwiczenia doskonalące podania i chwyty, które świetnie sprawdzą się w przypadku młodszych zawodników.

Czytaj więcej