Aktywność fizyczna – lek na ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ang. ADHD – attention deficit hyperactivity disorder) to ciąg zaburzeń hiperkinetycznych ujawniający się u 2–7% światowej populacji dzieci. Niestety, liczba osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami neurobiologicznymi tego typu cały czas rośnie i tylko w latach 2003–2011 wartość ta zwiększyła się o około 40% tylko w samej Ameryce.

Często słyszymy o ADHD, ale czy potrafimy wymienić charakterystyczne dla tego zespołu objawy? Mówi się, że dziecko dotknięte tym schorzeniem jest niegrzeczne, nadmiernie ruchliwe, nie potrafi się skupić na czynności przez dłuższą chwilę, a do tego ma ogromne kłopoty z nauką. To pośrednio prawda, ponieważ głównymi symptomami ADHD są hiperaktywność, impulsywność oraz brak kontroli uwagi (deficyt uwagi). Te natomiast wpływają na pogorszenie wyników w nauce, relacji z bliskimi i z rówieśnikami czy też przyczyniają się do znacznego obniżenia samooceny i w konsekwencji głębszych zaburzeń psychicznych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 14  Strona 15  Strona 16
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Trening oporowy w młodym wieku

Tak naprawdę wysiłek oporowy, nazywany też siłowym, towarzyszy człowiekowi od pierwszych miesięcy życia. Mianem tym przecież określa się każdą pracę mięśni pod działaniem dużego obciążenia, która przewyższa możliwości zaopatrzenia w tlen. Raczkowanie jest zatem pierwszym treningiem siłowym... Czytaj więcej