Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci – jak akrobatyka może podnieść sprawność fizyczną?

Wprowadzenie elementów gimnastyki i akrobatyki do lekcji WF może przyczynić się nie tylko do urozmaicenia lekcji, ale także do podniesienia pewności siebie i poczucia wartości uczniów.

Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla każdego młodego organizmu. Na nauczycielach wychowania fizycznego i instruktorach/trenerach dyscyplin sportowych spoczywa ogromna odpowiedzialność za rozwijanie tej sprawności w sposób efektywny, ale przede wszystkim bezpieczny. Musimy również pamiętać o tym, że młodzi ludzie nie lubią rutyny, a najlepiej uczą się poprzez zabawę. Interesującym sposobem rozwijania sprawności fizycznej jest wplatanie w prowadzone lekcje elementów gimnastyki i akrobatyki. Zapewne każdy z nas pamięta, jak dużą przyjemność dawało nam wykonywanie popularnych fikołków, a ci z nas, którzy mieli szczęście do kreatywnych nauczycieli, mogli uczyć się stania na rękach, gwiazdy itp. Dobrze pamiętam, jak mój tato – mając ponad 40 lat – pokazał mi stanie na głowie, a nie był nigdy osobą wybitnie sprawną. Odnoszę wrażenie, że obecnie elementów gimnastyki, lub tym bardziej akrobatyki na lekcjach WF jest coraz mniej. Szkoda, bo są to ciekawe i bardzo wartościowe sposoby urozmaicenia lekcji i podniesienia ogólnej sprawności fizycznej uczniów. W niniejszym artykule chciałbym przypomnieć kilka ćwiczeń, które warto wprowadzić na swoich lekcjach. Najpierw jednak przypomnę definicję gimnastyki i akrobatyki.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Celowe ćwiczenie pod kierunkiem eksperta, czyli deliberate practice

Od wielu lat zastanawiam się, co jest ważniejsze: talent czy ciężka praca. Jeśli również się nad tym zastanawiasz, zapraszam do lektury!

Czytaj więcej

Terenowe zajęcia sportowe z numerami startowymi

Aktywność na świeżym powietrzu to kluczowy czynnik nie tylko dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania uczniów, ale także świetna okazja do hartowania organizmu o każdej porze roku. W czasach pandemii jeszcze bardziej stały się aktualne słowa: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.... Czytaj więcej