Kto nie lubi słodyczy? Czy jest ktoś, kto nie zjadłby z przyjemnością kostki czekolady? Większość z nas sięga po kaloryczne słodkości, które nie zawsze są zdrowe i nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.
Spożywanie w nadmiarze cukru (Tabela 1. i 2.), który jest składnikiem produktów spożywczych, ma bezpośredni wpływ na występowanie otyłości i nadwagi wśród osób w każdym przedziale wiekowym – od dzieci po osoby starsze. Poważnymi schorzeniami, które mogą być spowodowane jedzeniem produktów zawierających cukier są: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, miażdżyca, a nawet nowotwory złośliwe. Zapobiegać tym chorobom może zmiana nawyków żywieniowych i obniżenie wartości energetycznej spożywanych produktów. O ile to pierwsze nie jest łatwe, o tyle drugie można wprowadzić do codziennej diety bez wyrzeczeń. Stąd bierze się poszukiwanie takich substancji słodzących, które mogą zastąpić cukier (sacharozę), jednocześnie spełniając te same funkcje i dodatkowo przynosząc korzyści organizmowi.
TABELA 1. Referencyjne wartości Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) cukru
Mężczyźni
Nie więcej niż 110 g
Kobiety
Nie więcej niż 90 g
Opracowanie własne
TABELA 2. Średnie ilości węglowodanów w wybranych produktach spożywczych. Wartości podano dla 100 g produktu
Praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również miejsce realizacji własnych ambicji zawodowych, rozwoju i działalności na rzecz klientów, dzięki którym jako firmy istniejemy. Zapewne każdy pamięta swoją pierwszą, wymarzoną pracę oraz związany z nią zapał i energię – także radość z samego wyjścia... Czytaj więcej
Wzrasta częstotliwość występowania nadwagi i otyłości. Skoro metoda „jedz mniej, ćwicz więcej” nie skutkuje, może problem rozwiąże tabletka? Firmy farmaceutyczne odpowiadają wzmożonym wysiłkiem, zdając sobie sprawę z potencjalnego rynku dla skutecznej „pigułki na schudnięcie”.