artyuł premium Włosy w roli głównej | Sposób na zdrowie | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Włosy w roli głównej

Włos jest cienkim, zrogowaciałym włóknem. Składa się z części tkwiącej w skórze i sięgającej w głąb do tkanki podskórnej – korzenia włosa (radix pili) oraz z części wystającej ponad powierzchnię skóry, niezawierającej żywych komórek – łodygi włosa (scapus pili). Korzeń objęty jest pochewką, zwaną mieszkiem włosa (folliculus pili) i kończy się w głębi wyraźnym zgrubieniem – cebulką włosa (bulbus pili) i unaczynioną brodawką włosa (papilla pili).1

Cebulka (inaczej opuszka) jest właściwym miejscem powstawania włosa. Łączą się w niej wszystkie warstwy nabłonkowych pochewek włosa i wytwarzają jedno wspólne zabarwione skupienie komórek. Z tej macierzy (matrix) powstaje włos i jego nabłonkowe pochewki.

W skład narządu włosowego wchodzą: mieszek włosowy, gruczoł łojowy, gruczoł apokrynowy (niestałe) oraz mięsień przywłosowy.

Włos składa się z rdzenia (medulla pili), kory (cortex pili) która jest głównym składnikiem włosa oraz z obejmującej ją cienkiej powłoczki (cuticula).2

Barwa włosów uzależniony jest od melanocytów, rozmieszczonych w obrębie macierzy włosa. Siwienie zaś wynika ze zniszczenia lub zwyrodnienia melanocytów cebulki włosa. Gromadzący się w środku włosa nadtlenek wodoru blokuje produkcję melaniny. Przyczynia się do tego spadek ilości enzymów. Niedobory MSR A i MSR B skutkują brakiem produkcji tyrozynazy, koniecznej do produkcji melaniny.

Różne stany ustroju (ciąża) oraz wpływy zewnętrzne (długa terapia farmakologiczna, naświetlanie promieniami rtg) są w stanie upośledzić prawidłowy cykl wzrostu poprzez zahamowanie czynności macierzy włosa. Powstałe wówczas wyłysienie ma zwykle charakter przejściowy, włos odrasta po dłuższym czasie (jeśli nie została uszkodzona brodawka włosa).

Wzrost włosa warunkowany jest także przez wiek, temperaturę środowiska oraz dietę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zdrowa słodycz – stewia

Kto nie lubi słodyczy? Czy jest ktoś, kto nie zjadłby z przyjemnością kostki czekolady? Większość z nas sięga po kaloryczne słodkości, które nie zawsze są zdrowe i nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.

Czytaj więcej

Żeby mi się chciało tak bardzo, jak mi się nie chce…, czyli jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również miejsce realizacji własnych ambicji zawodowych, rozwoju i działalności na rzecz klientów, dzięki którym jako firmy istniejemy. Zapewne każdy pamięta swoją pierwszą, wymarzoną pracę oraz związany z nią zapał i energię – także radość z samego wyjścia... Czytaj więcej