Cebulka (inaczej opuszka) jest właściwym miejscem powstawania włosa. Łączą się w niej wszystkie warstwy nabłonkowych pochewek włosa i wytwarzają jedno wspólne zabarwione skupienie komórek. Z tej macierzy (matrix) powstaje włos i jego nabłonkowe pochewki.
W skład narządu włosowego wchodzą: mieszek włosowy, gruczoł łojowy, gruczoł apokrynowy (niestałe) oraz mięsień przywłosowy.
Włos składa się z rdzenia (medulla pili), kory (cortex pili) która jest głównym składnikiem włosa oraz z obejmującej ją cienkiej powłoczki (cuticula).2
Barwa włosów uzależniony jest od melanocytów, rozmieszczonych w obrębie macierzy włosa. Siwienie zaś wynika ze zniszczenia lub zwyrodnienia melanocytów cebulki włosa. Gromadzący się w środku włosa nadtlenek wodoru blokuje produkcję melaniny. Przyczynia się do tego spadek ilości enzymów. Niedobory MSR A i MSR B skutkują brakiem produkcji tyrozynazy, koniecznej do produkcji melaniny.
Różne stany ustroju (ciąża) oraz wpływy zewnętrzne (długa terapia farmakologiczna, naświetlanie promieniami rtg) są w stanie upośledzić prawidłowy cykl wzrostu poprzez zahamowanie czynności macierzy włosa. Powstałe wówczas wyłysienie ma zwykle charakter przejściowy, włos odrasta po dłuższym czasie (jeśli nie została uszkodzona brodawka włosa).
Wzrost włosa warunkowany jest także przez wiek, temperaturę środowiska oraz dietę.