artyuł premium Szczepić się, czy nie szczepić przeciwko grypie? | Sposób na zdrowie | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Szczepić się, czy nie szczepić przeciwko grypie?

Szczepienia przeciwko grypie każdego roku budzą wiele kontrowersji i wątpliwości. Wśród ekspertów i laików znajdują się zarówno zwolennicy szczepień, jak i ich oponenci. W tym artykule przywołuję związane z tym tematem informacje, przydatne w pracy każdego farmaceuty, oraz opinie wyrażane na łamach specjalistycznych czasopism i fachowej literatury.

Decyzja o szczepieniu powinna być podejmowana przez pacjenta i lekarza w gabinecie. Rola farmaceuty sprowadza się wyłącznie do wydania szczepionki i udzielenia informacji pacjentowi o wskazaniach i przeciwwskazaniach do szczepienia oraz ewentualnie ryzyku z nim związanym.

Krótki przegląd historii mikrobiologii i szczepień:

  • 1504 r. – wprowadzenie terminu „grypa” („influenza”);
  • 1933 r. – odkrycie wirusa grypy, co przyczyniło się do dynamicznego rozwój mikrobiologii w dziedzinie badań nad grypą;
  • 1941 r. – po raz pierwszy zastosowano szczepionkę przeciwko grypie.

W terminologii mikrobiologicznej grypę definiuje się jako chorobę zakaźną, wywoływaną przez wirusa grypy, która przenoszona jest drogą kropelkową. Po upływie trzech dni od momentu zakażenia pojawiają się charakterystyczne objawy kliniczne: gwałtowny skok temperatury ciała, bóle mięśni i głowy, ogólne rozbicia; dodatkowo zatkany nos przez katar, chrypa oraz kaszel. Zachorowalność nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Przebieg choroby zależy między innymi od:

  • rodzaju wirusa,
  • wieku,
  • stanu zdrowia (układu immunologicznego pacjenta).

Jeśli to schorzenie nie zostanie do końca wyleczone, mogą nastąpić powikłania: m.in. choroby nerek, serca, płuc oraz oskrzeli. W konsekwencji braku pozytywnych efektów dalszego leczenia powikłania pogrypowe mogą zakończyć się nawet zgonem pacjenta. Poważnym problemem społecznym jest łatwość rozprzestrzeniania się wirusa grypy, co powoduje, że prewencyjne nieswoiste działania prowadzone indywidualnie nie przynoszą oczekiwanych efektów, a jedynie skłaniają do rozważenia szczepienia. O jego skuteczności decyduje termin podania szczepionki. Najlepiej podać ją jeszcze przed sezonem grypowym, optymalnie w okresie od końca sierpnia do początku października. Kulminacja zachorowań na grypę występuje w okresie od stycznia do marca.

Objawy kliniczne i przebieg grypy jest analogiczny do chorób grypopodobnych i rozpoznanie grypy na podstawie objawów klinicznych możliwe jest właściwie tylko podczas epidemii.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zdrowa słodycz – stewia

Kto nie lubi słodyczy? Czy jest ktoś, kto nie zjadłby z przyjemnością kostki czekolady? Większość z nas sięga po kaloryczne słodkości, które nie zawsze są zdrowe i nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.

Czytaj więcej

Żeby mi się chciało tak bardzo, jak mi się nie chce…, czyli jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również miejsce realizacji własnych ambicji zawodowych, rozwoju i działalności na rzecz klientów, dzięki którym jako firmy istniejemy. Zapewne każdy pamięta swoją pierwszą, wymarzoną pracę oraz związany z nią zapał i energię – także radość z samego wyjścia... Czytaj więcej