artyuł premium Dermokosmetyki – przewodnik | Sposób na zdrowie | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Dermokosmetyki – przewodnik

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe produkty nazywane dermokosmetykami. Czym właściwie są dermokosmetyki i kosmeceutyki? Czy warto wprowadzać je do swojej apteki? Jak spośród tysięcy produktów wybrać te, które przyciągną największą grupę klientów (pacjentów)?

CZYM SĄ DERMOKOSMETYKI?

Dermokosmetyki to stosunkowo nowe pojęcie, które zdecydowanie częściej pojawia się w przekazach marketingowych niż w opracowaniach naukowych. Jedna z pierwszych definicji dermokosmetyków pochodzi z początku lat 90. ubiegłego wieku. Dermokosmetykami określono „specjalne kosmetyki przeznaczone na określone dolegliwości skórne i dla ściśle określonych typów skóry, tworzone we współpracy z dermatologami i rozprowadzane wyłącznie w aptekach”. Nieco dłuższą historię ma termin „kosmeceutyk”, którego zaczęto używać już w latach 60. ubiegłego wieku. Kosmeceutykiem określano wtedy „kosmetyki wpływające na procesy fizjologiczne skóry i wspomagające leczenie chorób skóry”.

Czym zatem różni się kosmeceutyk od dermokosmetyku? Trudno wskazać wyraźne różnice. Pojęcia te nawet w przekazach marketingowych często używane są zamiennie. Istotniejsze wydaje się nakreślenie różnicy pomiędzy „zwykłymi” kosmetykami a dermokosmetykami lub kosmeceutykami. Dermokosmetyki postrzegane są jako produkty lepszej jakości, przeznaczone dla osób z większymi wymaganiami. Uchodzą za pośrednie ogniwo pomiędzy kosmetykami i lekami. Dermokosmetyki są więc chętnie kupowane przez pacjentów cierpiących na rozmaite choroby skóry, osoby z cerą problemową oraz te, którym zależy na szczególnie starannym dobieraniu najwyższej jakości składników aktywnych.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zdrowa słodycz – stewia

Kto nie lubi słodyczy? Czy jest ktoś, kto nie zjadłby z przyjemnością kostki czekolady? Większość z nas sięga po kaloryczne słodkości, które nie zawsze są zdrowe i nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.

Czytaj więcej

Żeby mi się chciało tak bardzo, jak mi się nie chce…, czyli jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również miejsce realizacji własnych ambicji zawodowych, rozwoju i działalności na rzecz klientów, dzięki którym jako firmy istniejemy. Zapewne każdy pamięta swoją pierwszą, wymarzoną pracę oraz związany z nią zapał i energię – także radość z samego wyjścia... Czytaj więcej