Stoicki naczyciel wychowania fizycznego – jak zachować spokój ducha w zmaganiach szkolnych

W powszechnym rozumieniu, stoicyzm to obojętna postawa człowieka wobec wszystkiego co go otacza, odznaczająca się równowagą i spokojem ducha. I... jest to słuszne stwierdzenie. Jakie mogą być korzyści dla nauczyciela WF płynące z praktykowania tej filozofii życia?

Stoicyzm nie jest adresowany tylko do intelektualistów, ale do przedstawicieli wszelkiej maści warstw i zawodów. Z tego właśnie powodu postaram się wyjaśnić, dlaczego nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor sportu może bez zastanowienia korzystać z dorobku rzymskich, do dnia dzisiejszego najbardziej poczytnych, stoików.

Stoicka teoria bytu, którą określali fizyką, w osobliwej dla siebie zawiłości wyjaśnia, że człowiek, który akceptuje każdą (zwłaszcza dla niego złą) okoliczność losu, mało tego, ciesząc się takim, a nie innym obrotem spraw – staje się wolny. To właśnie w dyscyplinie pragnienia tkwi cała kwintesencja przesłania doktryny stoickiej wyrażonej słowami: ,,Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swojej woli, ale naginaj wolę do biegu wydarzeń, a życie upłynie Ci w pomyślności”. Człowiek, który ze wszystkich sił usiłuje naginać rzeczywistość, który nie zgadza się z jej obrotem spraw – będzie zawsze cierpiał.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 41  Strona 42  Strona 43  Strona 44
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

10 błędów które popełniasz w pracy z zespołem?

Kiedy większość trenerów zamyka oczy, chciałaby zobaczyć siebie odnoszących sukcesy z drużyną. Na drodze do triumfu często jednak największym problemem okazują się błędy popełniane przez nas samych. Warto przypominać o zagrożeniach równie oczywistych i prozaicznych, jak groźnych w swych... Czytaj więcej

Jak aktywizować uczniów podczas zdalnej nauki WF?

Zdalnie prowadzone wychowanie fizyczne? Absurd? Genialne rozwiązanie? „To niemożliwe?” A może: „Możliwe, jednak pozbawione sensu?”. Niezależnie od Twojego zdania, nie uda się nam zmienić rzeczywistości i powinniśmy się do niej dostosować. W dodatku dobrze się przy tym bawiąc... Czytaj więcej