Przygotowanie uczniów do zawodów sportowych

Na wstępie musimy omówić specyfikę szkolnych zawodów sportowych. Bez tego nie będziesz w stanie optymalnie przygotować do nich swoich uczniów. Z doświadczenia wiem, że są dwa główne warianty. W pierwszym, Ty, albo inni nauczyciele z Twojej szkoły prowadzicie sekcję / klub / drużynę w danej dyscyplinie sportu. Wówczas nie masz żadnych wątpliwości co do powołań, czy wyjściowego składu. W bardziej lub mniej sformalizowany sposób uczestniczycie zarówno w procesie treningowym, jak i w rywalizacji sportowej.

Wówczas zawody szkolne nie odbiegają od codzienności Twojej i Twoich zawodników. Podejrzewam, że umiesz bez problemu wymienić kilka  „koronnych” dyscyplin uprawianych w Twojej szkole. Takich, w których osiągacie zadowalające wyniki na poziomie powiatu, województwa, czy kraju (czego z całego serca życzę). W ich przypadku możesz wprowadzić bardziej zaawansowane udoskonalenia, jak choćby trening wizualizacyjny.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Cwiczenia w podporach

Ćwiczenia w podporach są jednym z fundamentalnych elementów treningu siłowego i ogólnorozwojowego. Ćwiczenia te, choć wydają się proste, angażują wiele grup mięśniowych. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń przynosi wiele korzyści, pod warunkiem że są poprawnie wykonywane.

Czytaj więcej

Jeden obwód treningowy

Tak jak każdy nauczyciel w swojej pracy napotkał się przed lekcją wychowania fizycznego z pytaniem w stylu : „ co dziś  będziemy robić?” Tak, też nie od dziś wśród uczniów panuje różnorodność w kwestii aktywności, jedna część klasy chciałaby zagrać na lekcji w... Czytaj więcej