artyuł premium Wpływ związków organicznych, makro- i mikroelementów zawartych w pożywieniu na aktywność ruchową człowieka | Promocja zdrowia | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Wpływ związków organicznych, makro- i mikroelementów zawartych w pożywieniu na aktywność ruchową człowieka

Aktywny tryb życia wymaga, z jednej strony, uprawiania różnych form ruchu, z drugiej zaś – dostarczania organizmowi odpowiedniej porcji energii w postaci posiłków zawierających związki organiczne (aminokwasy, cukry, witaminy) i nieorganiczne (mikroelementy, makroelementy, pierwiastki śladowe).

Chcąc utrzymać dobrą kondycję, musimy przestrzegać zalecanych norm żywieniowych (opracowanych przez IŻiŻ oraz PTNŻ), w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. Według tych norm należy spożywać:

  • jak najwięcej warzyw i owoców, najlepiej surowych lub krótko gotowanych,
  • mleko i produkty mleczarskie o obniżonej zawartości tłuszczu,
  • dania z chudego mięsa i jego przetwory w ilościach umiarkowanych,na przemian z daniami rybnymi (co drugi dzień),a podczas przyrządzania różnych potraw z wykorzystaniem tłuszczów, w miarę możliwości, tłuszcze zwierzęce należy zastępować roślinnymi.

Szczególną troską powinny być objęte dzieci i młodzież w wieku 13-18 lat. Planując indywidualne żywienie, należy zwrócić uwagę na zachowanie należytej masy ciała przez dziewczęta i chłopców. Jadłospis musi być urozmaicony i zawierać produkty z podstawowych grup: produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, drób, wędliny i jaja oraz owoce i warzywa w postaci sałatek i surówek.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Czynniki ryzyka występowania chorób serca

Porady pochodzą z książki Vesanto Melina, Brenda Davis, Zostać wegetarianinem. Pełen zestaw porad dla osób pragnących przejść na zdrową, wegetariańską dietę. Gdańsk 2013.
Choroby układu krążenia rzadko są wynikiem jednej ułomności czy pecha. Najczęściej wiele czynników łącznie sprawia, że ktoś... Czytaj więcej

Alergie w okresie wiosenno-letnim

Alergia określana jest jako reakcja organizmu na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami.

Alergia jest odmienną reakcją immunologiczną, w wyniku której dochodzi do wytworzenia przeciwciał klasy IgE. Całość zjawiska jest defektem genetycznym. Jednakże wpływ środowiska... Czytaj więcej