Czynniki ryzyka występowania chorób serca

Porady pochodzą z książki Vesanto Melina, Brenda Davis, Zostać wegetarianinem. Pełen zestaw porad dla osób pragnących przejść na zdrową, wegetariańską dietę. Gdańsk 2013.
Choroby układu krążenia rzadko są wynikiem jednej ułomności czy pecha. Najczęściej wiele czynników łącznie sprawia, że ktoś znajduje się w strefie zagrożenia. Występują dwa rodzaje czynników ryzyka – główne lub inaczej „klasyczne” oraz przyczyniające się, czyli „nowe”.

Ryzyko zwiększają czynniki związane z dietą, czynniki, na które nie mamy wpływu (historia rodzinna, płeć i wiek) oraz czynniki pozadietetyczne, które możemy zmienić (palenie, aktywność fizyczna, stres). Czynniki przyczyniające się to te, co do których wpływu istnieją pewne dowody, ale nie określono jeszcze w pełni jego zakresu.

Diety wegetariańskie zawierają znacznie mniej składników przyczyniających się do chorób układu krążenia, a więcej tych, które zapewniają ochronę. Jednak jest kilka składników ochronnych, których ilość jest zredukowana, a czasem są one całkowicie nieobecne w diecie wegetariańskiej. Może to, do pewnego stopnia, równoważyć korzyści płynące z diety wegetariańskiej, obniżając jej ochronny potencjał. Może to także wyjaśniać, dlaczego weganie w badaniach zbiorowych uzyskali wyższą częstotliwość występowania chorób układu krążenia, niż można by oczekiwać na podstawie ich poziomu cholesterolu we krwi.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Alergie w okresie wiosenno-letnim

Alergia określana jest jako reakcja organizmu na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami.

Alergia jest odmienną reakcją immunologiczną, w wyniku której dochodzi do wytworzenia przeciwciał klasy IgE. Całość zjawiska jest defektem genetycznym. Jednakże wpływ środowiska... Czytaj więcej

Negatywny wpływ palenia tytoniu na stan zdrowotny jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u osób dorosłych nadużywających papierosów, kawy, mocnej herbaty czy napojów alkoholowych budzi pewien niepokój wśród ich znajomych. Sami zainteresowani zwyczajnie bagatelizują ten ważny problem zdrowotny jamy ustnej. Dlatego też rolą farmaceutów jest przestrzeganie, tłumaczenie... Czytaj więcej