Alergie w okresie wiosenno-letnim

Alergia określana jest jako reakcja organizmu na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami.

Alergia jest odmienną reakcją immunologiczną, w wyniku której dochodzi do wytworzenia przeciwciał klasy IgE. Całość zjawiska jest defektem genetycznym. Jednakże wpływ środowiska zewnętrznego ma duże znaczenie w inicjowaniu reakcji alergicznych.

Pierwszy kontakt z alergenem (pyłkiem roślin, roztoczami kurzu domowego, sierścią zwierząt) prowadzi do wytworzenia przeciwciał klasy IgE, które opłaszczają tzw. komórki tuczne. Ponowny kontakt z alergenem uruchamia reakcję kaskadową w chwili połączenia się z przeciwciałem znajdującym się na powierzchni komórki tucznej. W wyniku tego mechanizmu dochodzi do uwolnienia mediatorów zapalnych, w tym histaminy i leukotrienów, które w dalszych etapach prowadzą do obkurczenia mięśni gładkich oskrzeli, obrzęku błony śluzowej i zwiększonego przesiąkania komórek z naczyń. Dochodzi do dalszych przemian i gromadzenia się komórek zapalnych, m.in. eozynofilów, z których uwalniane są mediatory niszczące struktury tkankowe. Taki mechanizm warunkuje nasilenie postaci choroby oraz ewentualne powikłania. Wspomniany wpływ środowiska ma dla tych procesów duże znaczenie.

Najczęściej alergia przejawia się jako:

  • sezonowy katar sienny,
  • całoroczny nieżyt nosa,
  • astma,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • alergie pokarmowe,
  • uczulenia na jad owadów.

Alergia ma podłoże genetyczne, bardzo często występuje rodzinnie. Aby doszło do ujawnienia się jej, predysponowana dziedzicznie osoba musi bardzo wcześnie zetknąć się z substancją uczulającą, alergenem, i to w odpowiednio dużym stężeniu. Niektóre substancje obecne w domach, takie jak: kurz, preparaty czyszczące, rozpuszczalniki, aerozole, kosmetyki, dym papierosowy, są potencjalnie silnymi alergenami.

W zależności od sposobu wnikania alergenu do organizmu wyróżnia się:

  • alergeny wziewne (roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśnie, pyłki roślin),
  • alergeny kontaktowe (składniki kosmetyków lub środki chemiczne po zetknięciu ze skórą),
  • alergeny pokarmowe (substancje obecne w pokarmie), odpowiedzialne za wysypki skórne, biegunki, objawy oddechowe,
  • alergeny wprowadzone do tkanek (np. jad owadów).

Pewne typy alergii ujawniają się już w wieku niemowlęcym (alergie pokarmowe, atopowe zapalenia skóry), inne w wieku dziecięcym (astma), jeszcze inne u nastolatków (katar sienny) i osób dorosłych (pokrzywka, uczulenie na jad owadów, wyprysk alergiczny).

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Czynniki ryzyka występowania chorób serca

Porady pochodzą z książki Vesanto Melina, Brenda Davis, Zostać wegetarianinem. Pełen zestaw porad dla osób pragnących przejść na zdrową, wegetariańską dietę. Gdańsk 2013.
Choroby układu krążenia rzadko są wynikiem jednej ułomności czy pecha. Najczęściej wiele czynników łącznie sprawia, że ktoś... Czytaj więcej

Negatywny wpływ palenia tytoniu na stan zdrowotny jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u osób dorosłych nadużywających papierosów, kawy, mocnej herbaty czy napojów alkoholowych budzi pewien niepokój wśród ich znajomych. Sami zainteresowani zwyczajnie bagatelizują ten ważny problem zdrowotny jamy ustnej. Dlatego też rolą farmaceutów jest przestrzeganie, tłumaczenie... Czytaj więcej