KIEDY SIĘGAĆ PO SUPLEMENTY DIETY?
Korzyść, jaką możemy odnieść z ich stosowania, wymaga bycia konsumentem wyedukowanym, świadomie dokonującym wyborów – w sposobie zarówno odżywiania, jak i dbania o swoje zdrowie1.
Sięganie po suplementy diety w wielu wypadkach jest uzasadnione sposobem życia, fizjologią czy warunkami środowiskowymi, a badania naukowe to potwierdzają. Wskazują także na to liczne przykłady:
1. Zbilansowana i zróżnicowana dieta, pełna jarzyn i owoców, powinna zaspokoić zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze, a jej kaloryczność nie stwarzać problemów przy odpowiedniej dawce ruchu i aktywności fizycznej. To jednak w dzisiejszej rzeczywistości obraz dość utopijny. Nasza dieta zazwyczaj jest niedostosowana do potrzeb, a przyzwyczajenie do wygód i małej aktywności fizycznej sprawia, że kaloryczność posiłków jest zbyt duża. Konieczność ograniczania kalorii to często również konieczność uzupełniania ważnych składników poprzez suplementację.
2. Starzenie to naturalny proces fizjologiczny, w wyniku którego zachodzą niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu organizmu: m.in. obniżona przyswajalność pewnych składników lub niewystarczająca zdolność do ich naturalnego wytwarzania. Racjonalne suplementowanie diety pozwala na spowalnianie procesu starzenia i uzupełnianie niedoborów. Przykłady? Koenzym Q10 pełni ważną funkcję w wytwarzaniu energii komórkowej. Jego niedobór skutkuje obniżoną sprawnością komórek i narządów (np. serca). Koenzym jest wytwarzany przez organizm i u dwudziestolatka ilość koenzymu pokrywa zapotrzebowanie w 100%. Z wiekiem ta zdolność maleje i wskazane jest stosowanie preparatów z koenzymem`Q10. Dodatkowym ważnym wskazaniem do suplementacji koenzymem Q10 jest terapia statynami, dość powszechna szczególnie u osób starszych.
3. Przy zwiększonym wysiłku fizycznym potrzebna jest zwiększona podaż antyoksydantów niwelujących efekt stresu oksydacyjnego (nadmiaru różnych reaktywnych form tlenu). Witaminy A, C, E czy bioflawonoidy zawarte w tabletce suplementu diety są w tej sytuacji właściwym wyborem.
4. U osób pijących duże ilości kawy, spożywających alkohol, palących papierosy wzrasta zapotrzebowanie na magnez. Suplementowanie diety magnezem może być pomocne w likwidowaniu nieprzyjemnych objawów niedoboru, takich jak skurcze mięśni, migrena, nadpobudliwość nerwowa.
5. Większość ludzi w naszym klimacie cierpi na niedobory witaminy D3, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów neurologicznych, większej skłonności do infekcji, chorób autoimmunologicznych, nadciśnienia i innych problemów naczyniowo-sercowych. Prawidłowe zaopatrzenie organizmu w witaminę D to zapewnienie odpowiedniego działania szeregu kluczowych mechanizmów. Ani synteza skórna (z powodu m.in. stosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi), ani dieta nie zapewniają odpowiedniej podaży tego składnika, a więc w wielu wypadkach kluczowe staje się dostarczanie witaminy D w formie suplementu lub nawet leku (pod kontrolą lekarza).
6. Niektóre składniki odżywcze mają udowodniony wpływ na płodność. U kobiet planujących ciążę szczególne znaczenie ma suplementowanie diety żelazem, kwasem foliowym czy argininą, a zapobieganie niedoborom witaminy B12 i jej suplementacja ważne jest dla ochrony przed wczesnymi poronieniami. U mężczyzn jakość nasienia uzależniona jest od właściwego poziomu cynku, selenu, kwasu foliowego i karnityny. Wyższe spożycie kwasów omega-3 wiąże się z większym stężeniem i ruchliwością plemników.