Podejmowanie znaczącego wysiłku fizycznego wymaga nie tylko przygotowania odpowiedniego programu treningowego, ale także ustalenia zindywidualizowanej strategii dietetycznej w całym okresie – nie tylko startowym, ale także przygotowawczym. Właściwy sposób żywienia, wraz z odpowiednią procedurą treningową i regeneracją powysiłkową, są zatem jednym z głównych elementów wpływających na wydolność fizyczną, odpowiednie samopoczucie oraz stan zdrowia osób uprawiających sport. W przeciwieństwie do obserwowanej w społeczeństwach państw wysokorozwiniętych nadmiernej konsumpcji żywności i niskiej aktywności fizycznej, sprzyjającej pojawianiu się nadwagi, otyłości lub chorób sercowo-naczyniowych, u sportowców istnieje konieczność pokrycia m.in. zwiększonego zapotrzebowania na energię, składniki pokarmowe i wodę. Zawodnicy i trenerzy powinni zwrócić szczególną uwagę na fakt, że znaczenie racjonalnego odżywiania rośnie wraz ze zwiększeniem obciążeń treningowych, a co za tym idzie – wzrostem wydatków energetycznych i innych potrzeb organizmu wynikających z intensywnej pracy mięśniowej.
Potrzeby są różne i zależą od poziomu aktywności fizycznej. Jedne z najnowszych rekomendacji International Society of Sports Nutrition1 wskazują, że u osób uprawiających rekreacyjną aktywność fizyczną (3 razy w tygodniu po 30-40 minut na dobę) zapotrzebowanie energetyczne wynosi średnio: 25-35 kcal/kgmc/dobę, z kolei w przypadku umiarkowanego i intensywnego wysiłku fizycznego (5-6 razy w tygodniu po 2-3 godziny na dobę) potrzeby energetyczne wzrastają ponad dwukrotnie, czasem nawet do blisko 80 kcal/kgmc/dobę. W takich przypadkach konieczne wydaje się już korzystanie z łatwo przyswajalnych i skoncentrowanych źródeł niezbędnych makroskładników.
W praktyce często trudne może być efektywne pokrycie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na energię i składniki pokarmowe wyłącznie za pomocą standardowej i konwencjonalnej diety, co może wymagać stosowania przez sportowców i osoby aktywne fizycznie odpowiednich suplementów i odżywek. Powinno to dotyczyć jednak najczęściej tylko tych okresów zwiększonego obciążenia wysiłkowego, w których niemożliwe jest zrównoważenie wysokich potrzeb organizmu jedynie za pomocą konwencjonalnej żywności. Celowość wzbogacania diety sportowców suplementami i odżywkami wynika ponadto z potencjalnych korzyści w odniesieniu do wspomagania odporności organizmu, zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji i innych powikłań zdrowotnych. Należy jednak przestrzegać sportowców i trenerów przed przecenianiem roli suplementów w codziennym żywieniu – powinny być one zawsze jedynie świadomym uzupełnieniem prawidłowo zbilansowanej diety.