Trudna lekcja motywacji

Motywowanie ludzi do większego wysiłku fizycznego było i jest trudnym zadaniem. Ćwiczenia fizyczne polegają na przekraczaniu pewnych ograniczeń ciała i umysłu, a nasz organizm z natury nie lubi takich wyzwań. Dlatego właśnie w wielkim sporcie tak ważną rolę odgrywa trener motywacyjny, który pełni funkcję coacha wspierającego zawodników w przekraczaniu ich barier. Nie jest to łatwe, ponieważ nasz mózg – wyposażony w instynkt – w naturalny sposób ucieka i unika tego, co wyczerpujące i wycieńczające.

Oczywiście są ćwiczenia, które wykonujemy z ochotą, bo lubimy grać w piłkę lub coś innego, ale sport to również bieganie, skakanie, fikołki, pompki, przysiady, drążek i tym podobne, a to już niekoniecznie „pociąga” młodzież. Jednak bywa też tak, że to, co na lekcji WF-u wydaje się nie do zrobienia, w momencie zagrożenia przyszłoby z łatwością, ponieważ sytuacja wyzwoliłaby adrenalinę potrzebną do nadzwyczajnych reakcji, czyli po prostu do przeżycia. Gdy goni nas pies, potrafimy przeskakiwać rowy i wysokie przeszkody. Wdrapujemy się wysoko na drzewo lub skaczemy daleko jak pantery. Gdy mówimy o szkole i lekcji WF-u, to często pojawia się mały problem… Jak w szkole – nie wywołując sytuacji zagrożenia – zmotywować uczniów do działania, skoro nie odczuwają w tym momencie potrzeby wykonywania takich ekstremalnych i nielubianych ćwiczeń?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 35  Strona 36
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stretching na lekcjach wychowania fizycznego

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

Czytaj więcej

Siedzenie – nasz tryb codzienny...

Marina Abramović to bardzo znane nazwisko na arenie międzynarodowej sztuki współczesnej. Ta serbska performerka znana jest z niezwykle odważnych i wstrząsających działań, których obiektem artystycznym jest ciało ludzkie. Jej dziełem jest pewien mocno poruszający eksperyment pt. „Artist... Czytaj więcej