Stretching na lekcjach wychowania fizycznego

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

Stretching statyczny to ćwiczenia, które polegają na rozciąganiu mięśni podczas spoczynku, tzn. na wyizolowaniu grupy mięśniowej w odpowiedniej pozycji i utrzymaniu tej pozycji przez jakiś czas, a następnie na ich rozluźnieniu. Metoda ta od dawna jest wykorzystywana przez prowadzących gimnastykę leczniczą, a w ostatnich latach jest często stosowana w treningu sportowym.

Stretching można stosować również na zajęciach wychowania fizycznego. Stretching statyczny wykonujemy po całej jednostce lekcyjnej w celu uspokojenia i rozluźnienia mięśni, ścięgien oraz stawów całego organizmu. Głównym jego zadaniem jest zwiększenie elastyczności mięśni, ścięgien oraz zapobieganie ich skróceniu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 29  Strona 30
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Siedzenie – nasz tryb codzienny...

Marina Abramović to bardzo znane nazwisko na arenie międzynarodowej sztuki współczesnej. Ta serbska performerka znana jest z niezwykle odważnych i wstrząsających działań, których obiektem artystycznym jest ciało ludzkie. Jej dziełem jest pewien mocno poruszający eksperyment pt. „Artist... Czytaj więcej

Trudna lekcja motywacji

Motywowanie ludzi do większego wysiłku fizycznego było i jest trudnym zadaniem. Ćwiczenia fizyczne polegają na przekraczaniu pewnych ograniczeń ciała i umysłu, a nasz organizm z natury nie lubi takich wyzwań. Dlatego właśnie w wielkim sporcie tak ważną rolę odgrywa trener motywacyjny, który... Czytaj więcej