Siedzenie – nasz tryb codzienny...

Marina Abramović to bardzo znane nazwisko na arenie międzynarodowej sztuki współczesnej. Ta serbska performerka znana jest z niezwykle odważnych i wstrząsających działań, których obiektem artystycznym jest ciało ludzkie. Jej dziełem jest pewien mocno poruszający eksperyment pt. „Artist is Present”, który polegał na… siedzeniu bez ruchu 7,5 godziny dziennie przez 6 tygodni.

Abramović łącznie siedziała 786 godzin. Już po kilku dniach siedzenia bez ruchu artystka była bardzo zmęczona! Aby kontynuować projekt, poddawała się codziennie specjalnym zabiegom regeneracyjnym i masażom. Na koniec tego eksperymentu parametry zdrowotne artystki osiągnęły krytyczne wartości – doszło m.in. do trwałych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz zaburzenia pracy wielu narządów i układów organizmu.

CZY WIESZ, ŻE…

Siedzący tryb życia został umieszczony wyżej w klasyfikacji zachowań ryzykownych niż palenie papierosów i picie alkoholu!

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 31  Strona 32  Strona 33  Strona 34
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stretching na lekcjach wychowania fizycznego

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

Czytaj więcej

Trudna lekcja motywacji

Motywowanie ludzi do większego wysiłku fizycznego było i jest trudnym zadaniem. Ćwiczenia fizyczne polegają na przekraczaniu pewnych ograniczeń ciała i umysłu, a nasz organizm z natury nie lubi takich wyzwań. Dlatego właśnie w wielkim sporcie tak ważną rolę odgrywa trener motywacyjny, który... Czytaj więcej