Przeciwdziałanie kontuzjom powinno być priorytetem podczas każdej aktywności fizycznej. Odpowiednia profilaktyka wymaga starannego przygotowania się do poszczególnych lekcji WF-u lub treningów – z uwzględnieniem specyfiki każdej dyscypliny sportu. Ważna jest też wiedza na temat możliwych niebezpieczeństw, zachowanie należytej ostrożności, a przede wszystkim doza zdrowego rozsądku. Przy całej naszej trosce nie może to jednak zaburzać głównego celu, jaki chcemy osiągnąć, a także dobrej zabawy, która przecież towarzyszy naszym zajęciom. Dzieci powinny kojarzyć sport z radością i beztroską, więc nie mogą być przytłoczone wizją ewentualnego wypadku. Dlatego planujmy nasze zajęcia tak, by dawały założony efekt, ale podlegały też odpowiedniej kontroli ograniczającej możliwość kontuzji do minimum.
Każdego roku znaczna liczba dzieci i młodzieży ulega kontuzjom podczas lekcji WF-u. W ferworze sportowej rywalizacji uczniowie zapominają o elementarnej ostrożności i o tym, jak delikatne i kruche jest ich ciało. Wielu z tych kontuzji i urazów można by uniknąć, bo odpowiednie przeciwdziałanie zagrożeniom pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez większego ryzyka. Co więcej, dobre nawyki dają szansę unikania kontuzji praktycznie przez całe życie.
Musimy jednak pamiętać, że nawet świetnie zaplanowane zajęcia nie wyeliminują w pełni możliwości wypadku lub nieszczęśliwego wydarzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest maksymalna poprawa bezpieczeństwa uczestników ćwiczeń poprzez dobrą rozgrzewkę, przestrzeganie zaleceń dotyczących sprzętu i ogólną dyscyplinę. Pamiętajmy też, że każdy poważniejszy uraz powinno się konsultować z lekarzem sportowym, by poznać istotę problemu i umożliwić jak najszybszy powrót do pełnej sprawności.
[ . . . ]