Trening siłowy w każdym wieku

Każdy z nas już w pierwszych latach życia ma kontakt z treningiem siłowym, gdyż za właśnie taki należy uznać naukę raczkowania i chodzenia. Bowiem tak można określić każdy ruch o charakterystyce beztlenowej, kiedy pokonywany jest duży opór, a wysiłek liczy się w powtórzeniach, a nie długości jego wykonywania. Przebycie pierwszych metrów, które dziecko pokonuje, czołgając się, raczkując, a następnie idąc, stanowi nie lada wyzwanie.

W kolejnych latach życia dzieci chętnie, bez nakłaniania, robią pompki, brzuszki czy przysiady, bo to naturalne czynności powtarzane podczas zabawy. Co bardziej gorliwi podciągają się na drążku czy proszą rodziców o zestaw hantli, aby wykonywać proste ćwiczenia w domowym zaciszu. Kiedyś zdarzało się to bardzo rzadko, ponieważ trening siłowy był mało rozpowszechniony i dzieci miały nikłą szansę trafić na siłowe czy sylwetkowe inspiracje. Mogły one płynąć tylko z najbliższego otoczenia lub z telewizji, a z uwagi na wspomnianą niską popularność, ciężko było o wzór do naśladowania.

Inspiracją dla chłopców mogli być surrealistycznie zbudowani superbohaterowie w komiksach i bajkach. Dziewczynki natomiast nie miały skąd czerpać wzorców. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem mediów społecznościowych. Wiele osób zrobiło niesamowite kariery właśnie na pokazywaniu wysportowanego i wyrzeźbionego ciała. Już małe dzieci mogą spotkać się z wyidealizowanymi wizerunkami swoich internetowych idoli, którzy wskazują trening siłowy jako główne narzędzie pracy nad sylwetką.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Lekcja z elementami treningu naturalnego

Co jakiś czas do świata aktywności fizycznej wpada z hukiem kolejna moda na „najnowsze”, „najlepsze”, „najbardziej skuteczne” metody treningowe. Przyznasz, że często marketing skutecznie otula merytoryczną wartość i trudno nam (nauczycielom) ocenić, co może stanowić... Czytaj więcej

Zawsze zdrowe przekąski ruchowe

Systematyczny wysiłek powinien być uzupełniony specyficznymi ćwiczeniami, których cel można określić jako przeciwdziałanie powstawaniu przykurczy oraz innych ograniczeń ruchowych. Brak aktywności, nadmiar bierności w codziennym życiu to czynniki, które muszą włączyć „ostrzegawczą... Czytaj więcej