Ćwiczenia poza boiskiem szkolnym. Ćwiczenia przy drzewie – TAK!

Jesień jest idealną porą roku na ćwiczenia na świeżym powietrzu. Ćwiczenia w plenerze są o wiele bardziej efektywne aniżeli te wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni czy sali gimnastycznej. Aby zajęcia w parku lub lesie nie opierały się tylko na marszu czy bieganiu, warto wykonać też trochę ćwiczeń, wykorzystując do tego celu elementy naturalnego środowiska np. drzewa.

Wiele szkół, także tych usytuowanych w dużych miastach, znajduje się w otoczeniu terenów zielonych o znaczeniu rekreacyjnym, co z pewnością może sprzyjać organizacji lekcji wychowania fizycznego w plenerze, szczególnie przy braku odpowiednich warunków bazowych. Ćwiczenia w terenie o urozmaiconej rzeźbie oraz z wykorzystaniem naturalnych elementów środowiska (np. drzew) sprawiają wiele radości uczniom i są jednym z bardziej lubianych typów lekcji.

Ćwiczenia z wykorzystaniem drzewa mogą stanowić element rozgrzewki. W pierwszej jej części drzewa możemy wykorzystać do biegania slalomem pomiędzy nimi. Następnie przejść do ćwiczeń.

 Można też wykorzystać je w części głównej lekcji np. organizując obwód stacyjny lub jako element uspokojenia po wysiłku.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

NIE dla formy ścisłej w grach zespołowych

Dlaczego ograniczać formę ścisłą do minimum podczas zajęć z uczniami? Czym ją zastąpić? Po co z niej rezygnować, skoro przez tyle lat była skuteczna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Koncepcja DIY czyli jak ‘własnoręcznie’ pokonywać wszelkie ograniczenia. Jak zrobić trenażer do siatkówki?

Jako początkujący trener siatkówki często doświadczałem problemów z dostępnością sprzętu, który chciałem wykorzystywać w treningach. Oczywiście nie mam na myśli piłek czy innych podstawowych przyrządów, które są coraz bardziej dostępne nawet w najmniejszych ośrodkach.... Czytaj więcej