Chemia sportu – dlaczego ruch sprawia taką przyjemność?

Jednym z powodów, dla których włączamy aktywność fizyczną w plan dnia, jest przyjemność, jaką możemy z niej czerpać. Gdyby treningi nie sprawiały żadnej radości, ciężko byłoby się do nich zmuszać, a tym bardziej mobilizować do ruchu dzieci. Realizowanie zadań z rozsądku jest charakterystyczne przecież głównie dla dorosłych. Wszystko w życiu człowieka da się sprowadzić do chemii, a to dziedzina tym bardziej interesująca, im przyjemniejszych zjawisk dotyczy. Pora na naukowe wytłumaczenie tezy, że sport uzależnia.

Szczęście to ogół emocji związanych z doświadczeniami, które przez daną osobę są postrzegane jako pozytywne. Można je rozważać w dwóch aspektach. Pierwszym i najważniejszym obszarem jest szczęście trwałe, polegające na zadowoleniu z życia. W tym przypadku jednostka postrzega swój byt jako udany, wartościowy i sensowny. Drugim jest szczęście chwilowe, rozumiane jako intensywna radość, przyjemność i euforia. Co ciekawe, w obu przypadkach główną rolę odgrywają te same cząsteczki, których źródłem jest między innymi uprawianie sportu. Każda pojedyncza okazja wyrzutu „sportowych” neuroprzekaźników i hormonów, będącą chwilowym szczęściem, utrwala stałe odczuwanie satysfakcji z życia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Hu, hu, ha! Zima wcale nie jest zła! Pomysł na zimową lekcję WF na świeżym powietrzu

To, że za oknem jest mróz i śnieg, wcale nie oznacza, że nie można wyjść na zewnątrz na lekcję WF i świetnie spędzić czas na świeżym powietrzu, – a do tego aktywnie.

Czytaj więcej

Zbiór nowoczesnych gier i zabaw z koszykówki

Gdyby się tak zastanowić, to z ilu ćwiczeń tak naprawdę korzystamy podczas zajęć wychowania fizycznego ze sportów drużynowych? Z czterech, pięciu? Każdy z nas ma swoją bazę ćwiczeń, która jest sprawdzona i wykorzystywana przez pewien czas – to normalne. A co byś powiedział, gdybym... Czytaj więcej