Artykuły działu

Wojskowe testy sprawnościowe

W sporcie, jak i wychowaniu fizycznym, w celu oceny sprawności fizycznej można wykorzystać metody bazujące na narzędziach, takich jak: test sprawności fizycznej (Europejski Test Sprawności Fizycznej, 1993 r.), Indeks Sprawności Fizycznej Krzysztofa Zuchory, 1982 r., test sprawności motorycznej Ludwika Denisiuka 1969 r., test uzdolnień ruchowych Brace’a 1927 r., czy też FMS – Functional Movement Screen Graya Cooka 1995 r. Natomiast wychodząc naprzeciw stawianym oczekiwaniom edukacji szkolnej (dotyczącym wznowienia od września przedmiotu przysposobienia obronnego), nauczyciel wychowania fizycznego w ramach uzupełnienia treści tego przedmiotu może przygotować uczniów m.in. pod względem motorycznym. Dzięki temu podopieczni będą silniejsi również psychicznie w momencie decyzji o dalszej kontynuacji edukacji na wyższych uczelniach takich jak AWF czy też WAT, gdzie sprawność fizyczna w poszczególnych kierunkach odgrywa dość istotną kwestię.

Moja pierwsza lekcja WF z elementami samoobrony w ujęciu bezpieczeństwa

Aspekt samoobrony na wychowaniu fizycznym dopuszcza podstawa programowa z 2017 roku dla szkoły podstawowej, gdzie w jednym z czterech bloków tematycznych (bezpieczeństwo w aktywności fizycznej) w zakresie umiejętności w klasie V–VI, jest napisane: uczeń wykonuje elementy samoobrony, tj. pad, unik, zasłona. Z zapisem tym również spotykamy się w wymaganiach (nr. II.2.8.) z podstawy programowej z 2018 r. dla liceum i technikum, w bloku tematycznym dotyczącym aktywności.

15 gier i zabaw dla początkujących snowboardzistów

Jazda na snowboardzie z roku na rok staje się coraz popularniejsza. W ostatnim czasie nawet dorównuje narciarstwu. Zjazdy na jednej desce dostarczają wiele przyjemności. Jednak zanim opanujemy wzorcową technikę jazdy i ewolucje na snowboardzie, musimy poświęcić na to trochę czasu. W początkowym okresie nauczania dobrze sprawdzają się gry i zabawy.

Metody monitorowania wysiłku fizycznego i postępów w treningu

Brak postępów w treningach to dosyć często spotykana „dolegliwość”, która zdarza się zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, począwszy od zbyt małej intensywności treningowej, poprzez błędną technikę wykonywania ćwiczeń, niewłaściwe odżywianie, na przetrenowaniu skończywszy. W celu osiągania ciągłego progresu wyników, istotne jest monitorowanie treningu – pozwala to modyfikować plan treningowy w momencie w którym przestaje być już efektywny, a mięśnie potrzebują zmian.

Gimnastyka – stanie na rękach

Gimnastyka jest ważnym elementem ogólnego przygotowania motorycznego każdego sportowca. Niestety często przygotowanie ogólne jest zaniedbywane kosztem kształtowania technicznych aspektów procesu treningu. Ćwiczenia gimnastyczne mogą być ciekawym uzupełnieniem lekcji WF. Warunkiem koniecznym do zachowania bezpieczeństwa na lekcji/ treningu jest prawidłowe nauczanie, bez pośpiechu, krok po kroku. W poniższym artykule opiszę, w jaki sposób należy nauczać stania na rękach.

Wykorzystanie elementów karate w lekcji WF

Sztuki walki w naszym kraju znane są już od kilkudziesięciu lat. Kiedyś były to tylko karate, judo, ju-jitsu i aikido. Obecnie oferta sztuk i sportów walki jest bardzo bogata i każdy może znaleźć coś odpowiedniego do swoich możliwości fizycznych.

Spacer podczas lekcji wychowania fizycznego

Nie każdy lubi intensywny wysiłek związany z bieganiem, gry zespołowe czy ćwiczenia na siłowni. Spacer to forma ruchu, która powinna odpowiadać każdemu. Zalecana jest wszystkim, ze szczególnym wskazaniem na osoby, które miały dłuższą przerwę w aktywności fizycznej. Obecnie spacerowanie rekomendowane jest jako jeden ze sposobów prowadzenia zajęć wychowania fizycznego.

Nauka poprawnego przysiadu, najczęstsze błędy, korygowanie przysiadu

Przysiad bez wątpienia zaliczany jest do najważniejszych ćwiczeń siłowych. To jedno z pierwszych ćwiczeń rozwijających siłę kończyn dolnych, jakie poznajemy. Zaangażowane są w nim wszystkie mięśnie znajdujące się poniżej miednicy i duża część mięśni powyżej niej. Znaczenia przysiadu nie można bagatelizować, jest fundamentalnym ćwiczeniem do treningu mięśni nóg.

Doskonalenie kozłowania w grach i zabawach

Koszykówka jest złożoną dyscypliną, która jako forma ogólnorozwojowa sprawdza się u wielu młodych ludzi. Oprócz odpowiedniego poruszania się po boisku, bardzo ważne jest także kozłowanie. Poprawne opanowanie tej umiejętności pozwala na skuteczną grę na boisku. Nauka prawidłowego kozłowania wymaga ćwiczeń, które po pewnym czasie mogą wydawać się dzieciom nudne, dlatego też warto urozmaicić zajęcia i doskonalić umiejętność kozłowania w zabawie.