Wszystko o bólu mięśni

Ból ma niezliczoną liczbę odsłon, a większość jego rodzajów poznajemy już w pierwszych latach życia. Niektóre są bardzo nieprzyjemne i niepożądane, ale istnieją takie jego formy, które paradoksalnie wywołujemy na własne życzenie, a nawet możemy je polubić w pewien sposób. Mowa o bólu związanym z aktywnością fizyczną i absolutnie nie chodzi tutaj o żadne kontuzje.

Sukces rodzi się w bólach – to popularne powiedzenie ma zazwyczaj sens przenośny, ale w świecie sportu można je potraktować dosłownie. Wzrost sportowego poziomu wymaga stawiania przed sobą coraz większych wyzwań już od najmłodszych lat. Nie jest przy tym istotne, czy sukcesem jest bycie najlepszym w klasie, mieście czy w całym kraju. Osiągnięcie każdego z tych poziomów wymaga pracy, która łączy się z bólem zarówno na samym treningu, jak też pewien czas po nim. Każdy moment owego dyskomfortu oznacza przekroczenie fizjologicznych barier, czyli jest tożsamy z adaptacją organizmu do coraz cięższych bodźców.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Udzielanie pomocy przedmedycznej na lekcji WF w aspekcie transportowania poszkodowanego

Nauczyciele często mają do czynienia z urazami, wypadkami z udziałem uczniów na terenie szkoły, podczas lekcji, przerwy, ale także na wycieczce szkolnej. Różnego rodzaju niespodziewane sytuacje występują szczególnie często na lekcjach wychowania fizycznego podczas gier zespołowych,... Czytaj więcej

BAWMY SIĘ!

Wychowanie fizyczne to nie tylko ćwiczenie technicznych elementów występujących w grach zespołowych lub sama gra w coś, gimnastyka czy lekkoatletyka, ale również... zabawa!

Czytaj więcej