Metody monitorowania wysiłku fizycznego i postępów w treningu

Brak postępów w treningach to dosyć często spotykana „dolegliwość”, która zdarza się zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, począwszy od zbyt małej intensywności treningowej, poprzez błędną technikę wykonywania ćwiczeń, niewłaściwe odżywianie, na przetrenowaniu skończywszy. W celu osiągania ciągłego progresu wyników, istotne jest monitorowanie treningu – pozwala to modyfikować plan treningowy w momencie w którym przestaje być już efektywny, a mięśnie potrzebują zmian.

Dla każdego sportowca dzień wyścigu jest ostatecznym sprawdzianem miesięcy treningu i przygotowań. Jak w każdej innej dziedzinie życia, warto jest analizować swoje postępy po drodze do celu. Dodatkowo możemy zidentyfikować obszary wymagające poprawy i rozwoju. To wszystko pozwoli nam stanąć na linii startu w pełni sił i ze świadomością naszych własnych możliwości. Poprawnie prowadzone monitorowanie powinno zawierać również wszelkie istotne informacje okołotreningowe: żywienie, suplementację, obciążenie, ilość snu.

Należy mieć na uwadze, że u osób początkujących pod wpływem pierwszych bodźców treningowych dochodzi do bardzo szybkiego progresu treningowego. Nieco inaczej ma się sprawa z osobami o dłuższym stażu treningowym. Tutaj o postępy jest zdecydowanie trudniej i czyni się je o wiele wolniej. Jeżeli jednak od dłuższego czasu nie możemy przekroczyć pewnych granic i odnosimy wrażenie, że ciągle drepczemy w miejscu, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki treningowe i okołotreningowe.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

15 gier i zabaw dla początkujących snowboardzistów

Jazda na snowboardzie z roku na rok staje się coraz popularniejsza. W ostatnim czasie nawet dorównuje narciarstwu. Zjazdy na jednej desce dostarczają wiele przyjemności. Jednak zanim opanujemy wzorcową technikę jazdy i ewolucje na snowboardzie, musimy poświęcić na to trochę czasu. W początkowym... Czytaj więcej

Gimnastyka – stanie na rękach

Gimnastyka jest ważnym elementem ogólnego przygotowania motorycznego każdego sportowca. Niestety często przygotowanie ogólne jest zaniedbywane kosztem kształtowania technicznych aspektów procesu treningu. Ćwiczenia gimnastyczne mogą być ciekawym uzupełnieniem lekcji WF. Warunkiem... Czytaj więcej