artyuł premium Sposoby leczenia otyłości | Metodyka edukacji zdrowotnej | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Sposoby leczenia otyłości

Wraz z rozwojem cywilizacji pojawia się problem otyłości, który prowadzi do wielu chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, miażdżyca, przeciążenia stawów, a także niektórych typów nowotworów. Dlatego tak ważną sprawą jest zaangażowanie wszystkich specjalistów z dziedziny zdrowia wraz z farmaceutami w aktywne działania promujące zdrowie i zapobiegające otyłości.

Otyłość jest chorobą przewlekłą – stanowi rosnący problem społeczny i zdrowotny. Szacuje się, że ok. 40% populacji ma nadwagę, a 20% zalicza się do grupy ludzi otyłych. Każdego dnia aptekę odwiedzają pacjenci szukający pomocy w zakresie leczenia otyłości. Należy pamiętać, iż wybrany przez pacjenta preparat farmaceutyczny nie rozwiąże problemu (pomijając, oczywiście, kwestię otyłości zaawansowanej, w której konieczne jest zastosowanie właściwej farmakoterapii). Apteki oferują bardzo dużo preparatów wspomagających odchudzanie. Preparaty te zawierają w swoim składzie substancje o różnych mechanizmach działania. Należy jednak powtórzyć, że stosowanie preparatów aptecznych nie rozwiąże problemów nadwagi i otyłości. Priorytetową sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Preparaty dostępne w aptece mogą być jedynie środkiem wspomagającym proces odchudzania.

Chrom

To mikroelement oddziałujący na szereg przemian metabolicznych ustroju. Pierwiastek ten, w postaci kationu trójwartościowego, wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy (GTF). W przypadku jego niedoboru dochodzi do zaburzenia funkcjonowania trzustki, która wydziela insulinę. Po wchłonięciu chrom za pomocą transferyny jest transportowany do wątroby, gdzie odbywa się synteza GTF. U osób chorych na cukrzycę poziom chromu we krwi spada. Niedobory chromu prowadzą także do hipercholesterolemii, wzrostu poziomu cukru we krwi oraz niedokrwiennej choroby serca.

Nadmierna podaż chromu, szczególnie w postaci preparatów farmaceutycznych, może prowadzić do zmian na skórze oraz błon śluzowych. Objawami towarzyszącymi są spadek masy ciała, owrzodzenie żołądka i czasami uszkodzenie wątroby. Dzienne zalecenie spożycia chromu wynosi ok. 0,2 mg dla osób dorosłych. Naturalnymi źródłami chromu w diecie są drożdże, wątroba, groszek zielony, pomidory, pieczywo pełnoziarniste oraz jaja i sery.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wspomaganie rzucania palenia

Decyzja rzucenia nałogu nikotynowego wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania zarówno od osoby uzależnionej od palenia papierosów, jak i od wszystkich członków personelu fachowego sprawującego opiekę nad pacjentem. Jest to bez wątpienia proces złożony i trudny. W aptekach istnieje wiele preparatów... Czytaj więcej

Czynniki ryzyka występowania chorób serca

Porady pochodzą z książki Vesanto Melina, Brenda Davis, Zostać wegetarianinem. Pełen zestaw porad dla osób pragnących przejść na zdrową, wegetariańską dietę. Gdańsk 2013.
Choroby układu krążenia rzadko są wynikiem jednej ułomności czy pecha. Najczęściej wiele czynników łącznie sprawia, że ktoś... Czytaj więcej