Otyłość jest chorobą przewlekłą – stanowi rosnący problem społeczny i zdrowotny. Szacuje się, że ok. 40% populacji ma nadwagę, a 20% zalicza się do grupy ludzi otyłych. Każdego dnia aptekę odwiedzają pacjenci szukający pomocy w zakresie leczenia otyłości. Należy pamiętać, iż wybrany przez pacjenta preparat farmaceutyczny nie rozwiąże problemu (pomijając, oczywiście, kwestię otyłości zaawansowanej, w której konieczne jest zastosowanie właściwej farmakoterapii). Apteki oferują bardzo dużo preparatów wspomagających odchudzanie. Preparaty te zawierają w swoim składzie substancje o różnych mechanizmach działania. Należy jednak powtórzyć, że stosowanie preparatów aptecznych nie rozwiąże problemów nadwagi i otyłości. Priorytetową sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Preparaty dostępne w aptece mogą być jedynie środkiem wspomagającym proces odchudzania.
Chrom
To mikroelement oddziałujący na szereg przemian metabolicznych ustroju. Pierwiastek ten, w postaci kationu trójwartościowego, wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy (GTF). W przypadku jego niedoboru dochodzi do zaburzenia funkcjonowania trzustki, która wydziela insulinę. Po wchłonięciu chrom za pomocą transferyny jest transportowany do wątroby, gdzie odbywa się synteza GTF. U osób chorych na cukrzycę poziom chromu we krwi spada. Niedobory chromu prowadzą także do hipercholesterolemii, wzrostu poziomu cukru we krwi oraz niedokrwiennej choroby serca.
Nadmierna podaż chromu, szczególnie w postaci preparatów farmaceutycznych, może prowadzić do zmian na skórze oraz błon śluzowych. Objawami towarzyszącymi są spadek masy ciała, owrzodzenie żołądka i czasami uszkodzenie wątroby. Dzienne zalecenie spożycia chromu wynosi ok. 0,2 mg dla osób dorosłych. Naturalnymi źródłami chromu w diecie są drożdże, wątroba, groszek zielony, pomidory, pieczywo pełnoziarniste oraz jaja i sery.