Podyskutujmy o zdrowiu

Zdrowie to wartość fundamentalna. Problemy lub utrata zdrowia natychmiast usuwa w cień pozostałe wartości uznawane za istotne. Nieważne stają się wtedy zajmowane stanowiska, posiadane aktywa czy stopnie szkolne itd. Pytanie brzmi, czy o zdrowie dbamy należycie. Czy też jest tak, że w teorii wszystko się zgadza, ale w ślad za nią nie podąża praktyka?

Upraszczając nieco, ale zgodnie z prawdą, można powiedzieć, że istota ludzka to organizm plus funkcjonujący mózg, którego produktem jest świadomość, a zwłaszcza samoświadomość – fundamentalny stan psychiczny człowieka. Warto wiedzieć, że świadomością rządzi biologia i zasada homeostazy. Przykładowo, wystarczy mały uraz lub guz w płacie czołowym mózgu, aby zmienić osobowość człowieka. Także styl życia ma wpływ na naszą świadomość: kilka nieprzespanych nocy, silne odwodnienie organizmu i długotrwałe błędy żywieniowe (choćby niedostatek magnezu) i człowiek zaczyna inaczej funkcjonować – mogą się pojawić zaburzenia świadomości, halucynacje, kłopoty z koncentracją uwagi, uczeniem się czy zaburzenia nastroju.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 6  Strona 7  Strona 8  Strona 9
DODATKOWE NARZĘDZIA CYFROWE
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Kiedy eventy są skuteczne?

Organizacja każdego większego wydarzenia wymaga dużego nakładu pracy, dlatego już na wstępie należy zadbać o rezultaty planowanego przedsięwzięcia. Szczególnie, jeśli jego cel jest ukierunkowany na upowszechnianie zdrowego stylu życia. W jaki sposób poprawić efektywność eventów... Czytaj więcej

Grywalizacja w promocji zdrowia

Wszyscy lubimy się bawić. Zabawa jest immanentną cechą ludzkiego życia. Wyższą, bardziej skomplikowaną formą zabawy jest gra. Grać też lubimy, chociaż nie lubimy przegrywać. W życiu jest jak w grze: są plany, sukcesy i porażki: są też zasady, których trzeba przestrzegać.

Czytaj więcej