Edukacja zdrowotna w nowych mediach – odwrotu już nie ma!...

Edukacja to relacja. To spotkanie nauczyciela z uczniem. Dotychczas do spotkań dochodziło tylko w środowisku szkolnym, ale dziś tendencja ta ulega zmianie. Współczesne technologie zrewolucjonizowały ten schemat. Obecnie nauczyciel nie tylko posługuje się głosem i mową swojego ciała w sytuacjach bezpośredniego spotkania. Dziś uczeń może spotkać się z uczniem w przestrzeni wirtualnej i komunikować się w sposób zupełnie odmienny za pomocą nowych mediów i technologii.

Okazuje się, że miejsce spotkania nie musi być rzeczywiste, by skutecznie uczyć, udzielać porad, tłumaczyć, motywować czy wspierać. Oczywiste jest, że nie ma edukacji bez odpowiedniej komunikacji. Wielostronna komunikacja sprzyja budowie właściwych relacji umożliwiających skuteczne nauczanie i wychowywanie. Tylko z komunikacją są coraz większe problemy, dlatego że komunikację we współczesnym świecie cechuje wielokanałowość. Warto o tym pamiętać planując edukacyjne interwencje.

Nowe media są stałym, codziennym, elementem życia każdego młodego człowieka. Jeżeli chcemy mieć z nim kontakt, chcemy wywierać wpływ na jego zachowania, np. wybory w zakresie zdrowia, to świat wirtualny nie może być nam obcy, ba!, nawet może nam ułatwić pracę w tym zakresie.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 10  Strona 11  Strona 12  Strona 13
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Slow life czy życie pod presją – o wypaleniu u dzieci

Wypalenie u dzieci? Co też ci psycholodzy i psychiatrzy wymyślają? Przecież współczesne dzieci mają wszystko na wyciągnięcie ręki! Robimy wszystko dla ich dobra i rozwoju od wczesnego dzieciństwa! Więc o co tu chodzi?!

Czytaj więcej

O nauczaniu zachowań asertywnych

„Asertywność” od kilkunastu lat jest bardzo modnym słowem. Jedni je lubią, inni unikają. Zagadnienie to jednak nie omija współczesnych szkół. Zarzuty wobec systemów nauczania można by mnożyć. Szkoła szkole nierówna, niezależnie od tego, czy jest publiczna, czy... Czytaj więcej