Ze szkoły podstawowej do reprezentacji Polski w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa w Drawsku. Szkoła Podstawowa nr 7 w Koszalinie. Szkoła Podstawowa nr 5 w Białej Podlaskiej. To między innymi w tych placówkach uczyli się obecni reprezentanci Polski w piłce nożnej. Wniosek? Talenty są wszędzie. Trzeba tylko dać im możliwość rozkwitu. A tu dużą rolę do odegrania mają trenerzy i nauczyciele.

Taką szansę na pokazanie swojego talentu daje organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Na stronie www.zpodworkanastadion.pl trwają zapisy do jego XXII edycji. Rejestracji drużyn dokonywać możecie Państwo – trenerzy oraz nauczyciele. Udział w rozgrywkach jest całkowicie darmowy, a każdy opiekun, który przystąpi do nich wraz ze swoją drużyną, może liczyć na prezent od PZPN i sponsorów: głównego (marki Tymbark, która już od 15 lat wspiera Turniej) oraz brązowego (firmy Electrolux).

W dłuższej perspektywie taką nagrodą może być natomiast możliwość pochwalenia się wychowankiem w seniorskiej reprezentacji Polski – męskiej lub kobiecej. Na poziom profesjonalny docierają bowiem również dziewczęta. Grająca we francuskim PSG Paulina Dudek, która została wybrana najlepszą polską piłkarką ubiegłego sezonu, jako 10-latka przystąpiła do turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wraz z koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Słubicach. Wkrótce zainteresował się nią trener Janusz Kałuziński z Gorzowa Wielkopolskiego. Po latach Paulina może pochwalić się mistrzostwem Europy w kategorii U-17 (2013) oraz mianem najdroższej polskiej piłkarki w historii.

10-letnia Paulina Dudek odbiera z rąk Stefana Majewskiego nagrodę dla najlepszej zawodniczki VII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”


Dudek prowadzi reprezentację Polski do zwycięstwa nad Armenią w meczu eliminacji do mistrzostw świata

W marcu Jakub Moder strzelił gola Anglikom na Wembley. 12 lat wcześniej też strzelał, ale rywalom z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. To także dzięki jego bramkom Szkoła Podstawowa z Drawska awansowała do finału województwa wielkopolskiego. Potem wszystko potoczyło się już szybko. Kolejne gole, odważna postawa na boisku i docenienie przez trenera kadry wojewódzkiej. Niecały rok temu Jakub został kupiony przez angielski Brighton za 11 milionów euro.

W tej samej edycji turnieju, po drugiej stronie kraju – w Białej Podlaskiej, brylował najmniejszy chłopiec na boisku. Każdy z nauczycieli zna ten typ. Szczupły, filigranowy, niepozorny, często wycofany. Z piłką przy nodze zmienia się nie do poznania. Mija rywali, zdobywa mnóstwo bramek i prowadzi swoją drużynę od zwycięstwa do zwycięstwa. Sebastian Szymański reprezentujący Szkołę Podstawową nr 5 w Białej Podlaskiej, zwyciężył w finale wojewódzkim otrzymując przy okazji tytuł MVP zawodów. Jak czytamy na stronie szkoły, to nie jedyne sportowe sukcesy młodego Sebastiana. Szymański zdobywał też tytuły „Mistrza Sportu”, a podczas Czwartków Lekkoatletycznych był bezkonkurencyjny w biegu na 600 metrów.


Sebastian Szymański ma na koncie dwa mistrzostwa Polski zdobyte w barwach Legii Warszawa. W reprezentacji rozegrał dotychczas 11 meczów, w których strzelił jednego gola

Znasz takiego ucznia lub uczennicę jak Paulina, Jakub czy Sebastian? Nie przegap tej szansy! Nie pozwól, by ich talent pozostał niezauważony! Już teraz wejdź na www.zpodworkanastadion.pl i zgłoś swoją drużynę do XXII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”! Zapisy trwają do 31 października.

Drużyny dziewczynek i chłopców do lat 8, 10 i 12 reprezentujące szkoły podstawowe, ale także Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby sportowe i inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną zgłaszać mogą nauczyciele oraz trenerzy.

Dla wielu chłopców i dziewcząt udział w tych rozgrywkach jest pierwszym kontaktem z futbolem. Dla niektórych może stać się również przepustką na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w dłuższej perspektywie – do młodzieżowych i seniorskich reprezentacji Polski. Dotychczas w turnieju zagrało ponad 60 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych w tym m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Jakub Moder czy Bartłomiej Drągowski. Tylko na tegoroczne mistrzostwa Europy powołanie od Paulo Sousy otrzymało aż ośmiu byłych uczestników turnieju (w tym najmłodszy z całego grona Kacper Kozłowski, który jeszcze w 2015 roku uczestniczył w dziecięcych zmaganiach jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 7 z Koszalina).

 

XXII edycja turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” odbywać się będzie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Komitet Honorowy tworzą: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Zdrowia. Sponsorami rozgrywek od lat pozostają Tymbark (sponsor główny) oraz Electrolux (sponsor brązowy).

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 0
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych do zrobienia zawsze i wszędzie

Ćwiczenia ogólnorozwojowe angażują do pracy wszystkie najważniejsze partie ciała. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością lub miały długą przerwę w podejmowaniu wysiłku fizycznego. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie są skomplikowane,... Czytaj więcej