Świetlica szkolna – jak organizować aktywnie wolny czas uczniów?

Dzieci mają duża potrzebę ruchu i w pracy w świetlicy należy pamiętać, by oprócz zajęć plastycznych, teatralnych, czytania książek czy odrabiania lekcji dać dzieciom czas na zabawę ruchową. Sprawdź nasze pomysły m.in.: 13 wersji na niezwykłego berka.

Najczęściej świetlica to odrabianie lekcji, zajęcia plastyczne, teatralne lub słuchanie czytanych tekstów, więc często jest to dla dzieci ciąg dalszy lekcji i siedzenia w ławkach. Po prostu siedzenie w miejscu bez ruchu przez kolejne godziny. Niestety, nie sprzyja to ich zdrowiu. Pęd dzisiejszych czasów sprawia, że nie tylko dorośli, ale i dzieci mają dziś wszystko ściśle zaplanowane przez cały dzień, tydzień czy miesiąc. Nie ma już – jak to bywało kiedyś – swobodnej zabawy na podwórku wokół domu, a jeśli się zdarza, to jednak bardzo mało, bo przecież po powrocie do domu często jest już na to zwyczajnie za późno. Dlatego często jedyną szansą na zabawę w ruchu jest czas spędzany w świetlicy.

Obserwując pracę świetlicy szkolnej jako nauczyciel, ale też jako rodzic, muszę stwierdzić, iż dzieci od zajęć statycznych zdecydowanie wolą zajęcia ruchowe, gry i zabawy na sali gimnastycznej czy boisku. Dlatego myślę, że czas po lekcjach warto planować właśnie w ten sposób. Jest to dla dzieci też bardzo zdrowe, choćby z tej racji, że większość lekcji przeprowadzana jest w trybie siedzącym. System szkolny nie sprzyja rozwojowi aktywności ruchowej dziecka – świetlica powinna temu przeciwdziałać, zapewniając rozwijającemu się organizmowi czas na zajęcia ruchowe.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 27  Strona 28  Strona 29  Strona 30  Strona 31
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak aktywizować uczniów podczas zdalnej nauki WF?

Zdalnie prowadzone wychowanie fizyczne? Absurd? Genialne rozwiązanie? „To niemożliwe?” A może: „Możliwe, jednak pozbawione sensu?”. Niezależnie od Twojego zdania, nie uda się nam zmienić rzeczywistości i powinniśmy się do niej dostosować. W dodatku dobrze się przy tym bawiąc... Czytaj więcej

Biegi przełajowe i sztafetowe

Każde dziecko, niezależnie od własnych możliwości fizycznych, może wybrać najbardziej wskazaną (korzystną) dla siebie konkurencję z lekkoatletyki. Jednak największą radość sprawia dzieciom udział w rywalizacji drużynowej, którą stanowią biegi sztafetowe.

Czytaj więcej