Kreatywnie dla zdrowia!

Trzecia edycja konferencji „SOCJOLOGIA MEDYCYNY – PROMOCJA ZDROWIA – MEDIA” poświęcona będzie problematyce mediów w kontekście szeroko rozumianego zdrowia. Skąd inspiracja i pomysł, aby tym razem skoncentrować się na roli mediów w interesującej nas dziedzinie?

MSP: Powodów jest wiele. Żyjemy w świecie nieustannej wymiany informacji. Dzięki globalnym mediom jesteśmy częścią „patchworkowej” całości jaką jest świat złożony z różnych kultur. Warto zadać sobie pytanie, w jakim zakresie uczy nas to tolerancji, zrozumienia dla „inności”. Ponadto, czy dzięki temu łatwiej przezwyciężyć stereotypy i uprzedzenia. Dotyczy to także naszych wartości, postaw, przekonań i zachowań zdrowotnych. Jesteśmy częścią społeczeństwa informacyjnego, określanego jako globalne, masowe oraz otwar- te. Wolność utożsamiana jest m.in. z nieograniczoną komunikacją. Klamrą spinającą bardzo wiele różnorodnych dziedzin życia są: natychmiastowość, interaktywność i wizualizacja rzeczywistości. W sieci znajdujemy tysiące grup dyskusyjnych, mnóstwo blogów, niezliczone ilości stron. Jak dowodzą badania („Zdrowie online”, CBOS 2016 rok), połowa internautów w Polsce odwiedza strony dotyczące problematyki zdrowia oraz leczenia. 75% osób korzystających z internetu wyszukuje informacje i opinie o lekarzach i lekach, a 20% kupuje przez internet leki, suplementy diety i inny asortyment medyczny.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 17
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

10 000 kroków dziennie. Spacerem po zdrowie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najkorzystniejsze dla naszego samopoczucia jest robienie co najmniej 10 tysięcy kroków dziennie.

Czytaj więcej

Dobry humor sprawia, że przymykamy oko na własne błędy

Badania aktywności mózgu wykazały, że osoby w dobrym humorze przyjaźniej spoglądają na rzeczywistość i częściej przymykają oko na własne błędy. Jeśli chcemy spojrzeć na siebie krytycznie i wyciągać wnioski z pomyłek, to musimy przyjrzeć się sobie wtedy, gdy będziemy w mniej euforycznym nastroju.

Czytaj więcej