WIOSNA! WIOSNA! WIOSNA – ACH! TO TY! Gry i zabawy z nutką wiosny – scenariusz zajęć

Wiosna, ach to Ty!” – z pewnością wielu z nas podśpiewuje i nuci sobie tę piękną piosenkę Marka Grechuty i grupy Anawa, bo nadeszła długo oczekiwana przez nas wszystkich wiosna. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze. A gdyby tak z okazji Dnia Wiosny lub zbliżającej się przerwy wiosennej, albo tak zwyczajnie, bez większej okazji zaproponować uczniom, szczególnie tym młodszym, gry i zabawy na lekcji wychowania fizycznego z wiosennym akcentem? Brzmi ciekawie, prawda?

Na początku lekcji możemy zacząć pytać dzieci o oznaki wiosny. Z pewnością pojawią się różne wspaniałe pomysły. Myślę, że pojawi się słowo „kwiaty” lub nawet konkretne nazwy typowo wiosennych kwiatów. I to będzie wspaniałym punktem zaczepienia do rozpoczęcia lekcji oraz zabawy ożywiającej „Berek Tulipan”.

Pierwsza część rozgrzewki jest w formie zabawy. Będzie ciekawie i oczywiście z nutą wiosny.

Krótka rozgrzewka w miejscu i przechodzimy do części głównej lekcji.

A w części głównej czekają na dzieci cztery zabawy i gra, w której na potrzeby wiosennej lekcji zostały nieco przekształcone zasady (a raczej rekwizyty).

Na koniec dwie zabawy uspokajające organizm po wysiłku. W pierwszej z nich pojawia się opowieść ruchowa, więc... potrzebna będzie improwizacja.

Zapraszam!

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Przykłady ćwiczeń dwójkowych i piramid trójkowych

Piramidy jako jedna z odmian ćwiczeń akrobatycznych o charakterze równoważno-statycznym, budzą wiele emocji nie tylko wśród ćwiczących, ale i wśród publiczności, urzekając swoją widowiskowością. I choć w szkole gimnastyka jest zazwyczaj mniej atrakcyjna niż gry zespołowe –... Czytaj więcej

„Alternatywne, drużynowe gry na orlik i nie tylko” – flagi, tagi, palant

Codzienność w pracy nauczycieli wychowania fizycznego, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na wsi, to często twórcze zmagania z brakiem sprzętu czy koniecznością przeprowadzenia kilku lekcji równolegle z dziećmi w różnym wieku na jednej, niedużej sali gimnastycznej. Tego... Czytaj więcej