13 ZABAW PROSTO Z AFRYKI

Nowości zazwyczaj potrafią zaciekawić, a pochodzące z innego kontynentu – mogą być do tego bardzo inspirujące. Po pierwsze – uczniowie mogą poznać nowe gry i zabawy, po drugie – po części poznać kulturę odmienną od naszej, a po trzecie – świetnie się bawić!

Zapraszam do poznania zabaw pochodzących prosto z gorącej Afryki! Dzieci tam mieszkające często nie posiadają takich zabawek, jakie znamy dziś w Europie. Dlatego czerpią z rzeczy, które je otaczają, do swoich zabaw wykorzystując owoce, kamienie czy patyki. Dziecięca kreatywność nie zna przy tym granic! Co ciekawe - czasami można odnaleźć analogię do naszych starszych, nieco zapomnianych zabaw.

Wiele zabaw jest śpiewnych, ruchowych i tanecznych oraz klaskanych. Jedną z nich jest np. zabawa podobna do naszego „Anse kabanse flore” (znana też w wersji „Amse kadamse flore” lub „Ąse madąse flore”), z tym że u afrykańskich dzieci gra się jednorącz. Druga na przykład polega na tym, że dwie osoby chwytają się za dłonie (robią most), a reszta pod nim przechodzi. W pewnym momencie most się opuszcza i jedna osoba jest złapana. Coś wam to przypomina? Mnie od razu przyszła na myśl zabawa dla młodszych dzieci „Budujemy mosty dla pana starosty”. Kolejna zabawa to dwa węże stojące naprzeciwko siebie (jedna osoba za drugą). „Głowy” wraz z resztą drużyny „wyrywają” pierwszą osobę (czyli „głowę”) z drużyny przeciwnej. Wśród znanych gier i zabaw afrykańskich występuje również gra „W chowanego”, „Berek”, czy w piłkę nożną. Popularna jest też gra w gumę, skakanka i gra w klasy.

Afrykańskie dzieci grają też w gry „pstrykane” – ktoś pamięta grę w kapsle? – dzieci pstrykają np. łupinami orzechów.

Poniżej znajdziesz afrykańskie zabawy, które z pewnością pokochają Twoi uczniowie. W rozpoczynającym się roku szkolnym zaciekaw uczniów nowymi propozycjami.

Powodzenia!

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 22  Strona 23  Strona 24  Strona 25
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

30 ćwiczeń z piłką lekarską

Piłka lekarska jest niewątpliwie wspaniałym urozmaiceniem lekcji wychowania fizycznego. Można ją stosować np. podczas obwodów stacyjnych lub torów przeszkód. Warto też wykonywać z nią różne ćwiczenia, ponieważ angażuje się wtedy wiele mięśni w jednym czasie.

Czytaj więcej

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także,... Czytaj więcej