Zwróć uwagę na żywienie uczniów

Nauczyciel WF-u uważany jest przez uczniów za wzór zdrowia i tężyzny fizycznej. Marzeniem każdego nastoletniego chłopca jest osiągnięcie techniki, siły i doświadczenia, jakie prezentuje jego trener. Współpracując z najmłodszymi, musimy zadbać o wyrobienie prawidłowych wzorców ruchowych, zaangażowania w dążeniu do celu, techniki czy motywacji niezbędnej do pokonywania kolejnych barier. Jednak oprócz aspektów skupiających się na reżimie treningowym, jest jeden czynnik, na który zwraca uwagę coraz większy procent nauczycieli – dieta.

Nieprawidłowa masa ciała, z naciskiem na nadwagę i otyłość, prowadzi do problemów ze zdrowiem, w wyniku których liczba młodych osób uprawiających regularną aktywność fizyczną stale maleje. Według raportu International Obesity Task Force (IOTF) 155 milionów dzieci na świecie w wieku szkolnym ma nadwagę lub jest otyłych [1]. Jednak oponka wokół pasa i obniżona wydolność to niejedyne problemy spożywania słodyczy i gazowanych napojów. U tych dzieci nie będą satysfakcjonujące wyniki w nauce, a nacisk ze strony mediów i rówieśników nakłaniający do walki o wymarzoną sylwetkę może generować zaburzenia psychiczne i wykluczenie ze społeczeństwa.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 16  Strona 17  Strona 18
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Rozciągaj się - teraz albo nigdy!

Rozciąganie (inaczej stretching) jest zaraz po rozgrzewce najbardziej zaniedbywaną częścią treningu. Zlekceważenie może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju oraz mieć wpływ na zdrowie w przyszłości. Dlaczego należy kłaść szczególny nacisk na rozciąganie w wieku szkolnym?

Czytaj więcej

Pady na lekcji wychowania fizycznego

Wprowadzanie nowych form aktywności fizycznej na lekcjach wychowania fizycznego na pewno podniesie poziom frekwencji uczniów, a także będzie fajnym urozmaiceniem zajęć. Wprowadzenie padów: w tył, w bok, w przód niesie z sobą spore zastosowanie, zajęcia przedstawiające metodykę... Czytaj więcej