Stretching w lekcjach wychowania fizycznego

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

Stretching statyczny to ćwiczenia, które polegają na rozciąganiu mięśni podczas spoczynku, tzn. na wyizolowaniu grupy mięśniowej w odpowiedniej pozycji i utrzymaniu tej pozycji przez jakiś czas, a następnie na ich rozluźnieniu. Metoda ta od dawna jest wykorzystywana przez prowadzących gimnastykę leczniczą, a w ostatnich latach jest często stosowana w treningu sportowym. Stretching można stosować również na zajęciach wychowania fizycznego.

Stretching statyczny stosujemy po całej jednostce lekcyjnej w celu uspokojenia i rozluźnienia mięśni, ścięgien oraz stawów całego organizmu. Głównym jego zadaniem jest zwiększenie elastyczności mięśni, ścięgien oraz zapobieganie ich skróceniu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

GRY I ZABAWY W KSZTAŁTOWANIU WYTRZYMAŁOŚCI

Monotonia źle poprowadzonych zajęć bazujących na długotrwałym wysiłku prowadzi do tego, że w przyszłości szybko przegrywają one z innymi formami ruchu. Należy podkreślić, że kształtowanie wytrzymałości jest bardzo ważne przez całe nasze życie. W związku z tym, istotne jest, aby przygotować pomysłowe... Czytaj więcej

Dlaczego warto rozpocząć trening?

Aktywność fizyczna to jeden z trzech filarów decydujących o zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Pozostałe dwa to: dieta i sen. Zaniedbanie jednego z tych czynników może bardzo mocno ograniczyć radość życia.

Czytaj więcej