GRY I ZABAWY W KSZTAŁTOWANIU WYTRZYMAŁOŚCI

Monotonia źle poprowadzonych zajęć bazujących na długotrwałym wysiłku prowadzi do tego, że w przyszłości szybko przegrywają one z innymi formami ruchu. Należy podkreślić, że kształtowanie wytrzymałości jest bardzo ważne przez całe nasze życie. W związku z tym, istotne jest, aby przygotować pomysłowe i ciekawe propozycje dla uczniów.

Dłuższy wysiłek o charakterze wytrzymałościowym ma bardzo korzystne oddziaływanie na zdrowie, o czym wiemy już od dawna. Jednak w szkołach wytrzymałość kojarzona jest przede wszystkim z bieganiem w jednostajnym, zazwyczaj za szybkim dla dzieci, tempie przez kilka lub nawet kilkanaście okrążeń dookoła boiska czy placu. Sprawdziany wytrzymałości są prowadzone na podanym dystansie, a brakuje treningów, które ją kształtuję. Działania te szybko prowadzą do zniechęcenia uczniów takimi zajęciami i zaprzestania ich wykonywania w przyszłości.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Dlaczego warto rozpocząć trening?

Aktywność fizyczna to jeden z trzech filarów decydujących o zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Pozostałe dwa to: dieta i sen. Zaniedbanie jednego z tych czynników może bardzo mocno ograniczyć radość życia.

Czytaj więcej

Stretching w lekcjach wychowania fizycznego

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

Czytaj więcej